Skip to main content

Ārlietu ministrs: tajās vēsturiskajās dienās katrs pieteica sevi cīņā par Latvijas neatkarību

13. janvārī ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis ceļojošās izstādes „Tā mēs gājām uz neatkarību” atklāšanā, kas veltīta Barikāžu 20. gadadienai, uzsvēra: “Ja pieveram acis un savas dvēseles vedam 20 gadus atpakaļ, bija gan lepnums, gan pārdzīvojums, gan baiļu trīsas, kas mainījās uz iedvesmu un pašaizliedzību. Fotogrāfijas ir tās, kas ļauj saprast tā laika sajūtas un sevis ziedošanu”.

Savukārt Sandra Kalniete, tā laika ārlietu ministra vietniece, parādot patronas lodes čauliņu, uzsvēra: „Tā ir viena no lodēm, kas tika izšautas pie viesnīcas „Rīdzene, lode, kas izdzēsa dzīvību vienam no 6 upuriem, kuri gāja bojā, un tā man ir vislielākā vērtība.”

Barikāžu laika Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks akcentēja, ka “tā ir liela laime dzīvot savā nacionālajā valstī. Tā ir mana atbilde – vai bija vērts. Mūsu zeme ir mūsu rokās. Dziesmotā revolūcija ir augstākais punkts, un ar to mēs varam lepoties ar savu gara spēku, jo ar dziesmām mēs aizstāvējām savu neatkarību, tā ir vērtība, kas paliks mūžos.”

Izstādes kurators Ilmārs Znotiņš, informējot par izstādes ieceri, uzsvēra: „Jaunā paaudze šo laiku neatceras. Tā nav viņu dzīvā atmiņa. Tā radās doma, ka šīs lietas ir jārāda un par tām ir jāstāsta”.

Fotoizstāde veidota kā vēsturiski dokumentāla liecība, cenšoties hronoloģiski izsekot 1991.gada janvāra notikumu secībai, atspoguļojot pašus nozīmīgākos tā brīža Latvijas vēsturiskos momentus, kā arī veltot īpašu nozīmi cilvēku noskaņojumu un emocionālo pārdzīvojumu atspoguļojumam.

Izstādi veido 50 ierāmētas lielformāta fotogrāfiju digitālās izdrukas un katra fotogrāfija ar anotāciju četrās valodās – latviešu, angļu, franču un krievu.

Fotoizstādei ir izdots katalogs četrās valodās, kas hronoloģiski sakārtots fotoalbumā ar dokumentālās esejistikas žanrā veidotiem aprakstiem par konkrētajiem notikumiem.

Fotogrāfiju autori ir tādi pazīstami fotogrāfi kā Uldis Briedis, Aivars Liepiņš, Gunārs Janaitis, Boriss Koļesņikovs, Imants Prēdelis, Vitālijs Stīpnieks, Andris Tenass, Māris Zemgalietis, Andis Eglītis, kā arī Ilmārs Znotiņš.

26.  janvārī izstāde tiks eksponēta Latvijas Republikas pārstāvniecībā Briselē.

Ārlietu ministrijā izstāde būs apskatāma no 14. līdz 21. janvārim. Dalību izstādes apmeklēšanā lūdzam pieteikt Ārlietu ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā pa tālruni 67016447.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

Dalies ar ziņu