Skip to main content

Ašeradens: izmaiņas esošajā koģenerācijas staciju atbalsta sistēmā palielinātu valsts budžeta izdevumus par gandrīz 7 miljoniem euro

“Ja tiktu apstiprinātas izmaiņas esošajā atbalsta sistēmā koģenerācijas stacijām, kas izmanto biogāzi vai biomasu, būtiski pieaugtu obligātā iepirkuma kopējās izmaksas un līdz ar to valsts budžeta izdevumi obligātās iepirkumu kompensēšanai sasniegtu 6,82 milj. euro,” uzsver ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Kā zināms, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens pagājušajā nedēļā atsauca no turpmākas virzības Ministru kabinetā grozījumus Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumos Nr.221 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, ar kuriem tika rosinātas izmaiņas esošajā atbalsta sistēmā koģenerācijas stacijām, kas izmanto biogāzi vai biomasu, mainot tām elektroenerģijas obligātā iepirkuma cenas noteikšanas formulu, kas nebūtu atkarīga no dabasgāzes cenas.

Iepriekš sagatavotie grozījumi attiektos uz 23 ekspluatācijā nodotām koģenerācijas stacijām, kurās kā kurināmais tiek izmantota biomasa vai biogāze, ar kopējo uzstādīto jaudu 24,24 MW. Šis ražotāju loks tika izvēlēts pēc Zemkopības ministrijas un lauksaimnieku organizāciju priekšlikumiem.

Ja visām 23 koģenerācijas stacijām tiktu veikta elektroenerģijas iepirkuma cenas noteikšanas formulas maiņa, obligātā iepirkuma kopējās izmaksas paaugstinātos par aptuveni 7,18 milj. euro. Šāds obligātā iepirkuma izmaksu pieaugums radītu obligātā iepirkuma komponentes (turpmāk – OIK) palielināšanos aptuveni par 1 euro/MWh. Ņemot vērā, ka daļu OIK pieauguma kompensētu subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieņēmumu pieaugums aptuveni 0,36 milj. euro apmērā, maksimāli iespējamais valsts budžeta papildu izdevumu pieaugums OIK kompensēšanai sasniegtu aptuveni 6,82 milj. euro.

“Lēmumu par grozījumu atsaukšanu pieņēmu, jo tautsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai valsts, tai skaitā Māra Kučinska valdība, ir apņēmusies nepalielināt OIK negatīvo ietekmi uz ekonomiku, t.sk. uz elektroenerģijas cenu mājsaimniecībām. Izmaksu efektīvas un ilgtspējīgas atjaunojamo energoresursu attīstības veicināšanai Latvijā ir nepieciešams pārskatīt esošos atbalsta nosacījumus komersantiem, nodrošinot sabiedrības un tautsaimniecības interesēm piemērotāko risinājumu,” norāda ministrs.

Vienlaikus jāņem vērā, ka līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu 2017. gada aprīlī, dabasgāzes cena, kas šobrīd tiek izmantota cenas noteikšanai obligātā iepirkuma ietvaros, vairs netiks regulēta un līdz ar to pilnībā būs jāpārskata elektroenerģijas cenas veidošanās formula obligātā iepirkuma ietvaros.

Papildu informācijai Ekonomikas ministrija norāda, ka no iepriekš minētajām 23 koģenerācijas stacijām līdz šim obligātā iepirkuma ietvaros iepirktais elektroenerģijas apjoms ir 279,40 GWh un izmaksātais atbalsts virs elektroenerģijas tirgus cenas pirms subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieturēšanas ir 35,21 milj. euro. Subsidētās elektroenerģijas nodokļa veidā no šīm stacijām 2014. un 2015. gadā ieturēts 2,29 milj. euro, līdz ar to šo staciju faktiski saņemtais atbalsts virs elektroenerģijas tirgus cenas pēc subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieturēšanas ir 32,92 milj. euro.

Papildus informācija:
Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr:.: 67013193
E-pasts: [email protected]; [email protected]

Dalies ar ziņu