Skip to main content

ASV senatori pauž atbalstu Baltijas valstu drošības stiprināšanai

Latvija augstu vērtē ASV vadošo lomu, spēcinot NATO gaisa patrulēšanas misiju Baltijas reģionā, kā arī regulārās kopējās militārās mācības, veicinot mūsu valsts bruņoto spēku aizsardzības spējas. To tikšanās laikā ar ASV Senatoriem Džonu Makeinu, Šeldonu Vaithausu un Džonu Baraso uzsvēra Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš izteica pateicību ASV Kongresam par aktīvu iesaisti, pieņemot Baltijas reģiona drošības stiprināšanai būtiskus lēmumus. Raimonds Vējonis arī apliecināja, ka Latvija ir apņēmīga stiprināt valsts austrumu robežu, un atzīmēja nepieciešamību šajā jomā sadarboties ar ASV.

ASV Kongresa senatori kā vienu no reģionālās drošības aspektiem izcēla nepieciešamību strādāt pie enerģijas avotu diversifikācijas. Valsts prezidents akcentēja, ka Latvija strādā pie gāzes tirgus atvēršanas un enerģijas starpsavienojumu veidošanas, tajā skaitā alternatīvu enerģijas avotu izmantošanas. „Vēl būdams vides ministrs, aktīvi atbalstīju plašāku alternatīvās enerģijas izmantošanu, taču Latvijā situāciju diemžēl sarežģī likumu normas, kas sadārdzina „zaļās enerģijas” izmantošanu, kā arī „Latvijas Gāzes” ekskluzīvā situācija enerģētikas tirgū,” paskaidroja Raimonds Vējonis.

Latvijas puse sarunā arī uzsvēra, ka Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa darbības uzsākšana ir nozīmīgs ieguldījums Baltijas reģiona enerģētiskās drošības spēcināšanā, un to, ka ir svarīgi, lai Lietuvā esošo termināli ar izdevīgiem nosacījumiem varētu izmantot arī Latvija un Igaunija.

Atbildot uz senatora Džona Makeina paustajām bažām, ka Latvija joprojām neatvēl aizsardzības nozarei pietiekamu finansējumu, Ministru prezidente Laimdota Straujuma informēja ASV Kongresa senatorus, ka Latvija plāno palielināt aizsardzības budžetu līdz 2 procentiem no IKP līdz 2018.gadam. „Pašlaik Latvijas valdība diskutē par valsts budžetu 2016.gadam, un mēs paturam šo mērķi prātā. Esam par šo budžeta prioritāti stingri pārliecināti," sacīja Laimdota Straujuma.

Ministru prezidente tāpat izmantoja izdevību sarunā atgādināt par Latvijas atvērtību investīcijām no ASV un to, ka mūsu valsts augstu vērtē ASV ieguldījumus Latvijas ekonomikā. Savukārt, Valsts prezidents izteica atzinību ASV par atbalstu, stabilizējot Ukrainas ekonomiku un veicinot nepieciešamās reformas šīs valsts aizsardzībai, kā arī ieņemot stingru starptautisku nostāju jautājumā par Krievijas agresiju Ukrainā.

Informāciju sagatavoja:
Valsts prezidenta kancelejas Preses dienests
[email protected]
T: +371 67092132, 67092122

Dalies ar ziņu