Skip to main content

Augošā pārtikas tirdzniecība uztur mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu

Pēc straujā mazumtirdzniecības pieauguma, kas bija fiksēts aprīlī, maijā mazumtirdzniecības gada pieauguma temps atkal pazeminājies līdz 2,1%. To noteicis kritums nepārtikas preču un degvielas tirdzniecībā, kamēr pārtikas preču tirdzniecība maijā turpināja strauji pieaugt.

Lai gan nepārtikas preču tirdzniecībā maijā pirmo reizi kopš 2010. gada sākuma fiksēts negatīvs gada pieaugums – mīnus 1,4%, tas šoreiz vairāk ir saistīts ar bāzes efektu un apgrozījuma svārstībām atsevišķu mēnešu robežās. Noteiktu preču (metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu, degvielas, arī apģērbu un apavu) mazumtirdzniecība sezonālu kāpumu šajā pavasarī piedzīvoja agrāk nekā parasti un pašlaik vēl neliecina par kopējās pieauguma tendences maiņu.

Tā, piemēram, degvielas tirdzniecība gada griezumā maijā ir samazinājusies par 1,4%, kamēr aprīlī šajā nozarē bija fiksēts 24,1% pieaugums. Līdzīgs straujš pieauguma kritums bijis metālizstrādājumu un būvmateriālu tirdzniecībā – no 21,1% uz 2,2% un apģērbu un apavu tirdzniecībā – no 15,3% uz mīnus 3,4%. Šīs nozares arī bijušas galvenās, kas maijā noteikušas kopējo nepārtikas preču mazumtirdzniecības samazinājumu.

“Pretstatā svārstībām nepārtikas preču tirdzniecībā pārtikas preču tirdzniecība šogad uzrāda spēcīgu un stabilu kāpumu, maijā salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju palielinoties par 7,3%, ko veicinājis gan vietējo iedzīvotāju ienākumu kāpums, gan augošā ārvalstu tūristu plūsma,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Kopumā, neskatoties uz mazāk pozitīvajiem maija rādītājiem, mazumtirdzniecībai nākamajos mēnešos joprojām saglabājas labi pamatnosacījumi tālākai izaugsmei. Gada pirmajā pusē Latvijā bijis vērojams spēcīgs darba samaksas kāpums, kad vidējā reālā alga, ņemot vērā gan patēriņa cenu, gan nodokļu izmaiņas, pirmajā ceturksnī augusi gandrīz par desmit procentiem. Tāpat iedzīvotāju pirktspēju uzlabo gan kredītu sloga samazināšanās, sarūkot kredītu maksājumiem par iepriekšējos gados izsniegtajiem kredītiem, gan no jauna izsniegto patēriņa kredītu pieaugums.

Arī Latvijas uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādītāji šobrīd neuzrāda kādu būtisku pasliktinājumu, kopējam Eiropas Komisijas ekonomiskās pārliecības indeksam (ESI) jūnijā saglabājoties pagājušā mēneša līmenī. Var sagaidīt, ka mazumtirdzniecība un privātais patēriņš arī šogad dos būtisku devumu ekonomikas izaugsmē. Tajā pašā laikā lielāko nenoteiktību arī šajā nozarē pašlaik rada situācija ārējā vidē, kur Krievijas un Ukrainas konflikta eskalācija apdraud visa reģiona ekonomikas izaugsmi un var jūtami pasliktināt Latvijas patērētāju noskaņojumu un gatavību tēriņiem.

Informāciju sagatavoja:
Maija Straupmane
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu