Skip to main content

Briselē demonstrē filmu par Sandru Kalnieti un atklāj fotoizstādi

Šodien Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā Eiropas Savienībā tiks demonstrēta filma "Sandra Kalniete: dāma no Latvijas" un atklāta fotoizstāde "Tā mēs gājām uz neatkarību", kas veltīta Barikāžu atceres 20. gadadienai.

Filma ir stāsts par Latvijas Eiropas Parlamenta deputātes Sandra Kalnietes ģimenes likteni un latviešu tautas pārdzīvojumiem dažādos vēstures posmos. Tā vēsta arī par visnotaļ sarežģīto Latvijas vēsturi: neatkarības zaudēšanu, Padomju un nacistiskās Vācijas okupāciju, neatkarības atjaunošanu pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados un Latvijas atgriešanos Eiropā.

Filmu ir uzņēmusi franču aktrise Dominika Blāna (Dominique Blanc), kura 65. Venēcijas kinofestivālā saņēma labākās kino aktrises balvu. Filmas “Sandra Kalniete. Dāma no Latvijas” pirmizrāde notika Parīzē 2006.gada novembrī. Tā vairākkārt ir rādīta Francijas televīzijās un vairākos dokumentālo filmu festivālos Eiropā.

Režisore Blāna savulaik uzsvērusi, ka “tiekoties ar Sandru Kalnieti, mani piesaistīja šīs latviešu politiķes, kas dzimusi Gulagā, neparastā personība. Viņa bija izdzīvojusi un pretojusies iznīcībai un nāvei. Viņa ir ierakstījusi savu likteni vēsturē, savas valsts Latvijas neatkarībā un brīvībā. Sandrai Kalnietei ir sapnis: Eiropas nākotne. Viņa tam strādā un par to runā ar pārliecinošu spēku un entuziasmu. Viņa ir neparasta sieviete.”

Fotoizstāde "Tā mēs gājām uz neatkarību" veidota kā vēsturiski dokumentāla liecība, cenšoties hronoloģiski izsekot Latvijas neatkarības atgūšanas notikumu secībai, atspoguļojot pašus nozīmīgākos tā brīža Latvijas vēsturiskos momentus, kā arī veltot īpašu nozīmi cilvēku noskaņojumu un emocionālo pārdzīvojumu atspoguļojumam. Izstādi veido 50 ierāmētas lielformāta fotogrāfiju digitālās izdrukas. Fotoizstādei ir izdots katalogs četrās valodās, kas hronoloģiski sakārtots fotoalbumā ar dokumentālās esejistikas žanrā veidotiem aprakstiem par konkrētajiem notikumiem. Fotogrāfiju autori ir tādi pazīstami fotogrāfi kā Uldis Briedis, Aivars Liepiņš, Gunārs Janaitis, Boriss Koļesņikovs, Imants Prēdelis, Vitālijs Stīpnieks, Andris Tenass, Māris Zemgalietis, Andis Eglītis, kā arī Ilmārs Znotiņš.

Uz filmas demonstrēšanu un fotoizstādes atklāšanu aicināti gan diplomātiskā korpusa pārstāvji, gan Eiropas Parlamenta deputāti.

Dalies ar ziņu