Skip to main content

Circene Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vārdā saņem Saeimai iesniegtos parakstus pret seksa tirdzniecību

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ingrīda Circene saņēmusi sociālās kampaņas „Apturi bērnu un jauniešu seksa tirdzniecību” iesniegto aicinājumu ar vairāk nekā 8000 Latvijas iedzīvotāju parakstiem.

Aicinājums Latvijas Republikas lēmējvarai ietver prasību pieņemt likuma normu par seksuālo pakalpojumu pircēju sodīšanu, tādējādi vēršoties pret meiteņu un sieviešu tirdzniecību.

I. Circene parakstus pieņemot norādījusi, ka cilvēktirdzniecības apkarošanas pasākumi jāīsteno valstiskā līmeni un jāveicina dialogs ar sabiedriskajām organizācijām, kuras šajā jomā jau strādā.

Deputāte uzver, ka cilvēku tirdzniecība ir viena no lielākajām organizētās noziedzības industrijām pasaulē: tās dēļ simtiem tūkstošu bērnu un jauniešu tiek pakļauti seksuālai izmantošanai. Latvija jau sper soļus tās apkarošanai – ir ratificēta konvencija par cilvēktirdzniecības apkarošanu, un tiek stiprināta sadarbība ar sabiedriskajām organizācijām.

Nākamā gada sākumā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija saņemto priekšlikumu apspriedīs ar Organizētās noziedzības apkarošanas biroja, Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas pārstāvjiem.

Resursu Centra sievietēm „Marta” līdere Iluta Lāce iepriekš norādījusi, ka vairākās Eiropas valstīs likuma norma par seksuāla pakalpojuma pircēja sodīšanu ir ieviesta un tam par pamatu ir kalpojuši nopietni argumenti – mazinās pieprasījums meiteņu un sieviešu seksuālajai izmantošanai, mazinās prostitūcijā iesaistīto bērnu īpatsvars, mazinās seksa tūristu interese un pieplūdums, valsts kļūst nepievilcīga cilvēku tirgotājiem, nostiprinās cieņa pret sievieti, par vērtību kļūs līdztiesība starp sievietēm un vīriešiem, uzlabojas sabiedrības veselība, t. sk., veidosies pozitīva izpratne par seksualitāti, mazinās atšķirīgie morālie standarti, un kas, ir svarīgi – kļūst iespējams nodrošināt valsts mēroga atbalstu meitenēm un sievietēm, lai izkļūtu no seksuālās izmantošanas. Viņasprāt, lai mazinātu seksa tirdzniecību un tās normalizāciju, Latvijā, līdzīgi kā kaimiņvalstīs, ir jāvēršas pret seksuālo pakalpojumu pieprasījumu, veicot grozījumus Krimināllikumā, papildinot 163. pantu, nosakot sodu seksuālo pakalpojumu pircējiem. Par seksuālo pakalpojumu pirkšanu ieteikts sods 20 minimālo mēnešalgu apmērā. Par atkārtotu seksuālo pakalpojumu pirkšanu gada laikā sods – ar brīvības atņemšanu līdz 2 gadiem. Par seksuālo pakalpojumu pirkšanu soda arī gadījumā, ja samaksu par to veikusi cita persona.

12. oktobrī Latvijas lielākās nevalstiskās organizācijas Resursu centrs sievietēm „Marta”, Nodibinājums „Centrs Dardedze”, „Sarkanā Krusta Jauniešu apvienība” un Biedrība „Papardes zieds” vienojās atsaukties „The Body Shop” aicinājumam, atklāja sociālo kampaņu „Apturi bērnu un jauniešu seksa tirdzniecību” un uzsāka iedzīvotāju parakstu vākšanu.

Informāciju sagatavoja:
Ingrīdas Circenes deputātes palīdze

Dalies ar ziņu