Skip to main content

Druviete: jāpalielina valsts atbalsts sportam, jo tas ir pamats vesela cilvēka attīstībai

FOTO no sesijas

Nepieciešams palielināt valsts atbalstu sporta nozarei, jo sports caurvij skolas gadus, iesakņojas tautā un ir pamats vesela cilvēka attīstībai, norāda izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete apsveikumā Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās asamblejas gadskārtējā sesijā.

Lai arī 2014.gada valsts sporta budžetā paredzēts pēdējos gados lielākais valsts finansējums sporta nozarei, ministre atzīst, ka tas joprojām, atskaitot mērķfinansējumus infrastruktūrai, nesasniedz pirmskrīzes līmeni. Ministre informē, ka darbs pie finansējuma pieprasījuma 2015.gada valsts budžetam patlaban ir sākuma stadijā, tomēr jau pašlaik identificētas vairākas pozīcijas, kurām finansējuma palielinājums sportā ir nepieciešams visvairāk.

I.Druviete akcentē, ka daudz lielāks atbalsts nepieciešams augstas klases sasniegumu sporta, komandu sporta spēļu un sporta federāciju programmām un nepieciešams jau tūlīt sākt bāzes finansējuma palielināšanu sportam kopumā. Vienlaikus ministre norāda, ka liela nozīme ir sporta treneru darba samaksas nodrošināšanai sporta skolās un sporta pedagogu darbam kopumā. Tāpat jāpalielina Nacionālo sporta bāzu atbalsts, jāveido koncepcija valsts un pašvaldību nozīmes sporta bāzu rekonstrukcijai un renovācijai, paredzot valsts budžetā katru gadu konkrētu naudas summu šiem mērķiem.

Ministre pateicas Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) par ieguldīto darbu sporta attīstībā, rūpēm par sportistiem un atbildību pret sabiedrības veselību un valstisko domāšanu. Pēdējo divu gadu laikā komiteja uzrādījusi mūsdienīgu organizācijas pieeju pārmaiņu priekšā, reformējot un modernizējot līdzšinējo pieeju dažādu sporta nozarei būtisku jautājumu risināšanā, piemēram, ir noteikti kritēriji finanšu sadalei, lēmumu pieņemšanā ciešāk tiek iesaistītas sporta federācijas un pašvaldību vadītāji. Tāpat ir vienkāršota LOK organizācijas struktūra, tuvinoties tam mērķim, ko bieži min attiecībā uz valsti – kompakta, profesionāla administratīvā pārvalde.

„Nenoliedzami, lai uzturētu līdzšinējo līmeni un attīstītos tālāk, valsts atbalstam sporta nozarei ir jāpalielinās. Turklāt sporta nozarei līdz šim nav bijuši pieejami Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi, kas daudzām citām nozarēm mūsu valstī ļāva dzīvot un pat izdzīvot krīzes laikā,” uzsver I.Druviete.

Ministre norāda, ka sports var būt metafora veiksmes sasniegšanai dzīvē kopumā, jo tas sniedz daudz mācību par dažādām dzīves situācijām. Sports ir arī motivācija, emocijas un lepnums par savu valsti. Vienlaikus ministre atgādina, ka tas ir arī precīzs organizatoriskais darbs, atteikšanās mērķa vārdā un nežēlīga cīņa, bieži pašam ar sevi.

„Sports mums māca būt daļai no komandas, kā arī kopīga darba nozīmi vienota mērķa sasniegšanai. Mēs caur sportu varam mācīties uzņemties atbildību un prasmi tikt galā ar neveiksmēm un zaudējumu. Tas māca spēju koncentrēties uzdevumam visu tam noteikto laiku, vājuma brīžu pārvarēšanu un savu robežu pārspēšanu,” teikts ministres apsveikumā.

Latvijas veiksmīgais starts Ziemas olimpiskajās spēlēs apliecinājis, ka nekas nevar apturēt cilvēku sasniegt iecerēto mērķi, ja viņš tam iekšēji ir gatavs un dara to ar skaidru motivāciju un attieksmi. Tieši tāpat neviens nespēs palīdzēt cilvēkam, kuram motivācijas un attieksmes trūkst, norāda I. Druviete.

„Latvijas olimpieši pierādīja, ka sportā patiesībā nekad nesacenšas ar saviem pretiniekiem – lai tas būtu hokejs, bobslejs vai skeletons. Sportā cilvēks sacenšas pats ar sevi, ar saviem augstākajiem standartiem, ar savu gribasspēku, ar savām iespēju robežām. Un galvenā motivācija nav ne bailes un apbalvojums, vai, kā to mēdz dēvēt – pātaga un burkāns, bet gan pašmotivācija. Galvenajos startos, galvenajās spēlēs katrs sportists paliek viens ar sevi – ar savu gribu, ar savu sagatavotību un vēlmi uzvarēt,” uzsver ministre.

Ministre atgādina, ka Izglītības un zinātnes ministrija ir sporta ministrija, tādēļ pavisam nesen aicināja pie sevis olimpiešus, trenerus, sporta federācijas, LOK un Latvijas Olimpiskās Vienības vadību, lai pateiktos par augstajiem sasniegumiem XXII Ziemas olimpiskajās spēlēs. „Es atkārtoti vēlos paust jums pateicību par ieguldīto darbu un to, ka spējāt sportistu sirdīs radīt pārliecību, ka Latvijas olimpiskā komanda ir uz pareizā ceļa, es vēlos pateikties par atdevi un Latvijas vārda nešanu pasaulē,” pauda ministre.

LOK ministres vārdā šodien sveica I.Druvietes biroja vadītāja Gunda Reire.

Informāciju sagatavoja:
Laura Zaharova
Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas
vecākā konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: 67047893
E-pasts: [email protected]
www.izm.gov.lv

 

Dalies ar ziņu