Eiropas Savienības jaunieši Rīgā spriež par Eiropas nākotni
13. un 14. maijā Rīgā un Līgatnes novada Ratniekos notika Politiskās partijas Jaunais laiks Jaunatnes nodaļas un Latvijas Konservatīvās jaunatnes apvienības rīkotais jauniešu organizācijas Eiropas Demokrātiskie studenti un Ziemeļvalstu Konservatīvo studentu apvienības seminārs „Latvijas un Baltijas drošības izaicinājumi: militārās un civilās drošības aspekti/ Eiropas identitāte”.
Lai gan semināra oficiālā daļa sākās tikai piektdien, jau ceturtdien jaunieši devās uz Latvijas Universitātei piederošo „Ratnieku” lauku īpašumu Līgatnes novadā, kur jauna gada gājuma cilvēki no visas Eiropas tika cienāti ar Latvijai tradicionālu maltīti un vēlāk iepazīstināti un apmācīti dažādiem Latvijas novadiem raksturīgās tautas dejās. Jau tajā pašā vakarā jaunieši iesaistījās aizraujošās debatēs gan par Ungārijas mediju likumu, gan galēji labējo partiju popularitātes satraucošo pieaugumu visā savienībā, gan Eiropas identitātes jautājumiem.
Nākamās dienas rītā konferences dalībnieki devās atpakaļ uz Rīgu, lai piedalītos dažādās lekcijās par semināra tematiku. Pirmā no šīm lekcijām notika Kara muzeja telpās, kur Latvijas Republikas Aizsardzības ministra padomnieks nacionālās drošības jautājumos Airis Rikveilis uzstājās analīzi par Baltijas reģiona drošības un aizsardzības jautājumiem, kā arī pievērsās mūsdienās aktuālajiem komunikāciju jautājumiem drošības kontekstā.
Nākamā semināra daļa norisinājās Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes telpās, kur Eiropas Parlamenta deputāts Arturs Krišjānis Kariņš iepazīstināja dalībniekus ar Eiropas Tautas partijas galvenajām idejām, pamatā skarot Latvijas ekonomiskās drošības jautājumus.
Šo pašu tematiku tālāk savā lekcijā attīstīja arī nākamais runātājs Baltic Vision Group dibinātājs Jānis Dirveiks, iepazīstinot dalībniekus ar īpaši izstrādāto koncepciju, kas balstīta uz ekonomisko stabilitāti, ilgtspējīgas ekonomikas attīstību un drošu enerģijas apgādes sistēmu.
Pēc šīm lekcijām jaunieši devās uz Latvijas valsts prezidenta pili, kur notika tikšanās ar valsts prezidenta Valda Zatlera ārlietu padomnieku Andri Pelšu, kurš iepazīstināja ar aizsardzības sistēmu Latvijā un faktiem, kas saistīti ar Latvijas ārpolitikas sasniegumiem un izaicinājumiem. Pēc Pelša kunga uzrunas konferences dalībniekiem bija iespēja ekskursijā iepazīties ar pili.
Dienas pēdējā darba sesija, kas norisinājās Rīgas Ekonomikas augstskolā, koncentrējās uz enerģētikas jautājumiem. Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš savas runas ievadā ieskicēja dažādu enerģijas resursu rašanās vēsturi, pēc tam koncentrējoties uz jautājumiem par enerģijas izmantošanu mūsdienās, kā arī ar to saistītajām neveiksmēm, skarot arī šobrīd tik aktuālo tēmu par Japānas zemestrīcēm un sekojošo avāriju atomelektrostacijās. Lekciju turpināja Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta pasniedzējs Justs Dimants, stāstot par enerģētikas jomas situāciju Latvijā. Kā pēdējais uzstājās Eiropas Studiju centra pētnieks Vits Novotnijs, kurš iepazīstināja ar ESC izstrādāto pētījumu par Eiropas Savienības un Krievijas attiecībām.
Dienas noslēgumā konferences dalībnieki devās uz vakariņām restorānā „Carpe Diem”, lai atzīmētu EDS 50. gadadienu. Vakariņu laikā bija dzirdami Latvijas Nacionālas Aizsardzības akadēmijas profesora Kārļa Krēsliņa, Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektora Anda Kudora, EDS priekšsēdētāja Benses Bauera un Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera apsveikumi.
Konferences otrā diena norisinājās atpūtas kompleksā „Ratnieki” kur tika apspriesti Eiropas identitātes jautājumi. Paneļdiskusiju vadīja V. Novotnijs un tajā uzstājās apvienības Vienotība un politiskās partijas Pilsoniskās Savienības valdes loceklis Rolands Irklis, uzsverot, cik svarīgi katram Eiropietim neaizmirst un izkopt arī savu nacionālo identitāti. Nākamā lektora B. Bauera uzstāšanās bija atvērta diskusija, mēģinot rast atbildes uz jautājumu – kas var radīt eiropieša identitāti?
Eiropas Demokrātiskie Studenti ir Paneiropiska centriski labējā studentu un jauniešu politiskā organizācija, kas pārstāv vairāk kā 500 000 studentu no 37 dalībvalstīm Eiropā. Tā aizstāv brīvas, demokrātiskas un apvienotas Eiropas ideju caur lielāku lielāku stundentu mobilitāti un visaptverošām izglītības nostādnēm viscaur kontinentam.