Skip to main content

EP atbalsta ziņojumu par Eiropas Enerģētikas savienības izveidi

Šodien, 15. decembrī, Eiropas Parlamenta deputāti plenārsesijā Strasbūrā ar nozīmīgu balsu pārsvaru atbalstīja ziņojumu par Enerģētikas savienības izveidi, kas paredz stiprināt dalībvalstu sadarbību enerģētikas jomā.

“Eiropas Savienībā enerģētikas jomā trūkst konkurences. Līdz ar to patērētājiem ir pārāk dārgas cenas, bet Eiropai kopumā pārāk liela atkarība no importētiem resursiem. Eiropas Enerģētikas savienība dotu nepieciešamos priekšnosacījumus patiesi brīva un vienota enerģētikas tirgus izveidošanai. Tas palielinātu konkurenci un drošību enerģētikas jomā visā Eiropas Savienībā,” pēc ziņojuma apstiprināšanas uzsvēra deputāts Krišjānis Kariņš (Vienotība/ETP), kurš ir lielākās Parlamenta frakcijas – ETP – enerģētikas politikas virzītājs.

Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejas sagatavotais Parlamenta ziņojums ir atbilde Eiropas Komisijas (EK) paziņojumam par Enerģētikas savienības izveidi, kurā izvirzīti ambiciozi mērķi, termiņi un galvenie pasākumi, kā izveidot vienotu tirgu enerģētikas jomā. K. Kariņš norāda: “Lai atbrīvotu Eiropas Savienībā enerģētikas tirgu, mums ir jāatver durvis konkurencei. Mums ir nepieciešami fiziski starpsavienojumi starp dalībvalstīm gan elektrības, gan gāzes tirgū.”

Ziņojumā iekļauti deputāta K. Kariņa priekšlikumi, tostarp arī par papildu pilnvaru piešķiršanu EK, lai tā varētu piekļūt komerclīgumiem enerģētikas jomā pirms tie ir noslēgti. Šādas pilnvaras dotu iespēju EK nākotnē daudz agrāk reaģēt un apturēt tādus projektus, kā, piemēram, “Nord Stream 2”. Ziņojumā iestrādāta prasība arī nodrošināt piegādes ilgtermiņā caur Ukrainu, kas arī ir aktuāls jautājums plānotā “Nord Stream 2” projekta kontekstā.

Kā iepriekš ziņots, neskatoties uz ES noteiktajām sankcijām pret Krieviju, vairākas Eiropas lielās energokompānijas ir noslēgušas vienošanos ar Krievijas “Gazprom” par “Nord Stream 2” gāzes vada izbūvi. ““Nord Stream 2” projekts nav samērojams ar ES mērķiem izveidot Enerģētikas savienību. Tas palielinās mūsu atkarību no viena piegādātāja, no Krievijas,” uzsver K. Kariņš.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Papildu informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: [email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu