Skip to main content

EP deputāts Kariņš: bankas kļūs drošākas

2013. gada 12.septembrī Eiropas Parlaments (EP) gala balsojumā atbalstīja virzību uz Eiropas banku savienību. EP deputāts Krišjānis Kariņš ir pārliecināts, ka tas ir nozīmīgs solis uzticības atjaunošanai banku sistēmai Eiropā.

“Līdz ar šo balsojumu ir sperts nozīmīgs solis tuvāk reālai Eiropas banku savienībai. Banku savienība ir atbilde uz ekonomikas krīzes rezultātā zaudēto uzticību banku sistēmai. Tas ne tikai palīdzēs atjaunot uzticību, bet arī pasargās nodokļu maksātāju makus iespējamo banku krīzes gadījumā,” norāda deputāts.

Komentējot ieguvumus no vienotās banku savienības K. Kariņš uzsver: “Pirmkārt, noguldītāji jutīsies droši. Arī bankas jutīsies drošas aizdot līdzekļus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Un, ja kāda banka sastapsies ar nopietnām problēmām, kā tas nesen bija Kiprā, būs vienota prognozējama procedūra nevis katru reizi tā būs jāizdomā no jauna, lai dzēstu kārtējo ugunsgrēku. Tas viss atstās arī pozitīvu ietekmi uz Eiropas ekonomikas attīstību kopumā”.

Līdz ar šīs dienas balsojumu ir apstiprināta arī demokrātiska banku savienības uzraudzības procedūra, kura paredz kā Eiropas Centrālā banka (ECB) sniedz informāciju EP par tās veikto banku uzraudzību. Tieši šis bija iemesls, kāpēc gala balsojums par virzību uz Eiropas banku savienību nenotika šā gada maijā.

Plānots, ka banku savienības izveide balstīsies uz četriem pīlāriem: vienādas prasības visām ES bankām; vienota Eiropas banku uzraudzība; vienoti banku glābšanas un bankrota noteikumi; uzlabota depozītu garantiju sistēma. Likumdošana par vienotām prasībām visām ES bankām jau ir pieņemta un stāsies spēkā no 2014.gada. Eiropas Parlaments šodien gala balsojumā atbalstīja virzību uz vienotu Eiropas banku uzraudzību. Savukārt, Eiropas institūcijas vēl turpina darbu pie vienotiem banku glābšanas noteikumiem un uzlabotas depozītu garantijas sistēmas. Lai banku savienību pilnībā izveidotu, iespējams, ka būs nepieciešamas izmaiņas arī ES pamatlīgumā.

Banku uzraudzības mehānisms paredz pilnvaras ECB tieši uzraudzīt aptuveni 150 lielākās Eiropas kredītiestādes, kuras veido 80% banku sektora. Pārējās kredītiestādes uzraudzīs nacionālie uzraugi. ECB varēs iejaukties visu banku darbībā, ja to uzskatīs par nepieciešamu banku sektora stabilitātei – apturēt bankas darbību, apstiprināt banku apvienošanu un pārdošanu, kā arī pasludināt to ārkārtas stāvokli. Valstis, kuras nav eirozonā varēs lemt par dalību šajā uzraudzības mehānismā. Uzraudzības mehānisms sāks darboties 2014. gada oktobrī. Arī Latvijas trīs lielākās bankas nonāks tiešā ECB uzraudzībā.

EP apstiprinātais likumprojekts stāsies spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības oficiālajā vēstnesī.

Krišjānis Kariņš strādā EP Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Papildus informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: + 371 29484828
[email protected]

Dalies ar ziņu