Skip to main content

EP ir pausts atbalsts latviešu valodai kā vienīgajai valsts valodai Latvijā

Trešdien, 15. februārī, pēc Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres (Vienotība, ETP grupa) iniciatīvas EP Strasbūrā notika starptautiska konference „Kāpēc latviešu valodai jāpaliek vienīgajai oficiālajai valodai Latvijā”.

Konferenci atklāja Inese Vaidere, kura iepazīstināja ar situāciju Latvijā referenduma par krievu kā otru valsts valodu kontekstā. Inese Vaidere savā uzrunā norādīja: „Latvija ir piedzīvojusi pusgadsimtu ilgu padomju okupāciju un rusifikācijas politiku, taču Latvijā nav etnisko konfliktu. Diemžēl daži bezatbildīgi politikāņi vēlas tos provocēt un šis referendums ir tam piemērs, jo noliekot vienos svaru kausos latviešu un krievu valodu, ir pilnīgi skaidrs, ka krievu valoda nav un nevar būt apdraudēta,” teica deputāte.

Sekoja vairāku valstu EP deputātu vērtējums par latviešu valodas situāciju Latvijā. Savu viedokli sniedza EP lielākās politiskās grupas ETP priekšsēdētājs Žozefs Dauls (Francija), kurš uzsvēra, ka valsts nozīmē ne tikai tiesības, bet arī pienākumus, no kuriem viens ir iemācīties tās valsts valodu, kurā pilsonis dzīvo. Bijušais Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Ježijs Buzeks (Polija) norādīja, Latvija ievēro Eiropas normas krievvalodīgo jautājumā, turklāt citas valstis var no Latvijas ņemt piemēru šajā jautājumā. Savu viedokli sniedza arī ETP grupas vācu deputāts Bernds Poselts, kurš pateica tieši – Latvijai nav jākļūst par mazo Krieviju Eiropā.

Pēc EP deputātiem savu situācijas analīzi ar sniedza Latvijas eksperti – Saeimas Izglītības un kultūras komisijas vadītāja Ina Druviete, Starptautiskās Migrācijas organizācijas Latvijas biroja vadītājs, demogrāfs Ilmārs Mežs, politologs, filmas “Padomju stāsts” veidotājs Edvīns Šnore. Vislielāko klātesošo uzmanību izpelnījās vadošās etiķetes un protokola speciālistes Jeļena Jekateriņičevas runa, kurā skaidri tika uzsverts, ka Latvijā nav vajadzīga otra valsts valoda un ka Latvijā nav etniskās diskriminācijas.

Konferences runas iespējams lasīt mājas lapā www.inesevaidere.lv

Dalies ar ziņu