Skip to main content

EP komiteja lems par vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidi ES

Rīt, 27. janvārī, Eiropas Parlamenta (EP) Ekonomikas un monetāro lietu komiteja balsos par gala tekstu likumprojektam, kas paredz Eiropas Savienībā (ES) izveidot vienotu patiesā labuma guvēju reģistru, kurā būs pieejama informācija par uzņēmumu, tai skaitā, ofšoru īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem. Likumprojektu virza Latvijas pārstāvis Eiropas Parlamentā Krišjānis Kariņš.

Decembrī ES trīspusējās sarunās starp Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju tika panākta vienošanās par gala tekstu likumprojektam, kas vērsts pret naudas atmazgāšanu. Panāktā vienošanās par likumprojekta tekstu ir jāatbalsta Padomei un EP atbildīgajam komitejām – Ekonomikas un monetāro lietu un Pilsoņu brīvības, tiesību un iekšlietu. Plānots, ka Eiropas Parlaments par likumprojektu gala balsojumā lems marta plenārsesijā Strasbūrā.

“Gadiem kriminālajām aprindām Eiropā bija iespēja izmantot ārzonu kompāniju anonimitāti, lai slēptu savus darījumus. Izveidojot vienotu patiesā labuma guvēju reģistru, tiks noņemts slepenības plīvurs no ofšoriem. Tas būs nozīmīgs devums cīņai pret naudas atmazgāšanu, kā arī nodokļu krāpšanās shēmām,” uzsver EP deputāts un likumprojekta virzītājs Krišjānis Kariņš. Reģistra izveidošana padara daudz stingrāku sākotnējo Eiropas Komisijas piedāvāto likumprojektu un ir Latvijas Eiropas Parlamenta deputāta Krisjāņa Kariņa virzīts priekšlikums.

Likumprojekts paredz uzlabojumu veikšanu uzņēmumu reģistros un starpvalstu sadarbību, atklājot patiesos labuma guvējus. Tas ļautu uzzināt kam un kur ir jāmaksā nodokļi, veicinātu godīgu konkurenci un līdz ar to arī uzlabotu investīciju klimatu dalībvalstīs. Panāktā vienošanās nozīmē, ka tiesībsargājošajām iestādēm, kā arī bankām, juristiem, auditoriem un likumprojektā atrunātajām institūcijām būs pieejama informācija par patiesā labuma guvējiem visā ES teritorijā. Tāpat informācija būs pieejama mediju pārstāvjiem un citām institūcijām un personām, veicot reģistrāciju.

Darbs pie direktīvas izstrādes tika uzsākts jau iepriekšējā EP sasaukuma laikā un par tā virzītāju kolēģi no Ekonomikas un monetāro lietu komitejas nominēja Krišjāni Kariņu. 2014. gada martā Eiropas Parlaments ar nozīmīgu balsu vairākumu atbalstīja likumu 1. lasījumā.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Papildus informācija: 
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: [email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu