Skip to main content

Finanšu ministrs: budžeta deficīts ir samazinājies ekonomiskās izaugsmes dēļ

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes iesniegtajai 2014. gada aprīļa notifikācijai Eurostat vispārējās valdības budžeta deficīts 2013. gadā bija 223,8 miljoni eiro jeb 1,0% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas bija viens no zemākajiem deficītiem kopš 2007. gada, turklāt arī viens no zemākajiem Eiropas Savienībā (ES).

“Salīdzinājumā ar 2012. gadu deficīts ir samazinājies par 0,3 procentpunktiem, galvenokārt pateicoties ekonomiskajai izaugsmei, kas sekmēja gan patēriņa, gan darbaspēka nodokļu ieņēmumu pieaugumu. Fiskālā situācija ir uzlabojusies, neskatoties uz negatīvo ietekmi no darījuma, valstij izpildot kredītsaistības AS “Liepājas metalurgs” vārdā, kā arī būtisku deficīta palielināšanos pašvaldību budžetos, ko noteica pašvaldību pieaugoša ES fondu projektu līdzfinansēšana, kā arī intensīvāka aizņemšanās dažādiem investīciju projektiem,” skaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

Salīdzinot ar Finanšu ministrijas (FM) ziemā prognozēto (deficīta prognoze bija 1,3% no IKP), tad notifikācijas sagatavošanas laikā līdz aprīlim tika precizēti faktiskie dati par vispārējās valdības sektora komersantu saimnieciskās darbības rezultātiem, kas izrādījušies sekmīgāki nekā iepriekš prognozēts, kā arī precizēti dati par visu budžeta līmeņu avansa maksājumiem un nākamo periodu izdevumiem, jo īpaši valsts sociālās apdrošināšanas budžetā, tādējādi uzlabojot pagājušā gada rezultātus.

FM atzīmē, ka vispārējās valdības budžeta prognozes, kas tika sagatavotas Latvijas Stabilitātes programmai 2014.-2017. gadam, paredz deficītu 2014. gadā 1,0% no IKP apmērā, kas ir nedaudz augstāks deficīts nekā noteikts Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā. Tam par iemeslu ir pašvaldību budžetu prognozes pārskatīšana, ņemot vērā iepriekšējā gada izpildi, kā arī negatīvas korekcijas iekļaušana par izdevumiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecībai atbilstoši EKS metodoloģijai. Savukārt, vispārējās valdības budžeta deficīts 2015.-2017. gadā tiek prognozēts, ievērojot Fiskālās disciplīnas likuma nosacījumus, proti, 2015. gadā deficīts tiek prognozēts 0,8% no IKP, savukārt 2016. un 2017. gadā 0,7% apmērā no IKP.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu