Skip to main content

Finanšu ministrs: degvielas cenu kāpumam nav izteiktas ietekmes uz Māstrihtas kritēriju

Ņemot vērā mazumtirdzniecības degvielas uzpildes stacijās novēroto cenu kāpumu, finanšu ministrs Andris Vilks norāda, ka degvielas cenu kāpumam nav izteiktas ietekmes uz Māstrihtas kritēriju izpildi, jo tā nav lokāla rakstura parādība – cenas aptuveni vienādos tempos aug visā Eiropas Savienībā (ES). Nelielas atšķirības mēnešu ietvaros var radīt tikai laiks, kurā attiecīgās valsts degvielas tirgotāji ir iepirkuši kārtējās degvielas rezerves. Tomēr arī tas ilgtermiņā nerada būtiskas cenu pieaugumu starpības.

Joprojām nav zināms, tieši kuras valstis noteiks Māstrihtas kritēriju novērtēšanas periodā. Tas ir būtiski, jo degvielas īpatsvars katras valsts patēriņa grozā nedaudz atšķiras, līdz ar to arī ietekme uz valsts kopējo inflāciju ir dažāda. Augstāk minēto iemeslu dēļ uz šo brīdi aprēķinātais degvielas cenu kāpums ir nedaudz paaugstinājis Latvijas inflāciju relatīvi Māstrihtas kritēriju noteicošajām valstīm, bet šī ietekme ir minimāla – pat zem 0,1 procentpunkta.

Reaģējot uz augošajiem inflācijas riskiem, Finanšu ministrija ir paaugstinājusi inflācijas prognozi 2012. gadam līdz 2,6%*. Jāatzīmē, ka arī Eiropas Komisijas prognozēs, kas publicētas šā gada februārī, inflācijas prognoze 2012. gadam ir būtiski paaugstināta lielākajai daļai ES dalībvalstu. Līdz ar to, lai arī inflācijas riski Latvijā aug, ir paaugstināta arī Māstrihtas kritērija prognoze** uz novērtēšanas periodu – 2013. gada martu līdz 2,8%, bet prognozētā gada vidējā inflācija Latvijā novērtējuma periodā ir 2,2%.

*Latvijā tiek rēķināts CPI (nacionālā metode), bet Eiropā – HICP (harmonizētais patēriņa cenu indekss), galvenā atšķirība – HICP ir iekļauts tūristu patēriņš. Līdz ar to ir iespējama atšķirība – ~0,1-0,2 procentpunkti.
**FM novērtējums

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas eksperte
Tālr.: 67095405
[email protected]

Dalies ar ziņu