Skip to main content

Finanšu ministrs: ienākumu nevienlīdzības mazināšana ir valdības prioritāte

Otrdien, 27. maijā, Ministru kabinetā (MK) tiks izskatīts Finanšu ministrijas sagatavots informatīvais ziņojums par priekšlikumiem ienākumu nevienlīdzības mazināšanai. Ziņojumā piedāvātie risinājumi paredz samazināt darbaspēka nodokļu slogu zemāk atalgotajam darbaspēkam un ģimenēm ar bērniem, tādējādi mazinot nabadzības un bezdarba riskus mazāk kvalificētam darbaspēkam, kā arī mazināt ēnu ekonomiku un motivāciju izvairīties no nodokļu nomaksas, vienlaikus veicinot ekonomisko aktivitāti un dzimstību.

„Pašlaik Latvijas iedzīvotāju vidū ir vērojama ienākumu nevienlīdzība, un valdības prioritāte ir to mazināt. Tādēļ, izstrādājot 2014. gada budžetu un ņemot vērā valsts budžeta fiskālās iespējas, no nākamā gada 1. janvāra piedāvājam īstenot trīs būtiskus ienākumu nevienlīdzību mazinošus pasākumus – minimālās algas palielināšanu, neapliekamā minimuma diferencēšanu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām paaugstināšanu. Ceru uz kolēģu, valdības sociālo un sadarbības partneru, kā arī visas sabiedrības atbalstu šīm iniciatīvām, lai kopīgiem spēkiem veicinātu vienlīdzību sabiedrībā, uzlabotu dzīves apstākļus mazāk turīgajiem iedzīvotājiem un mazinātu ēnu ekonomiku,” uzsver finanšu ministrs Andris Vilks.

Minimālo darba algu no 2014. gada 1. janvāra ir paredzēts palielināt no 200 uz 225 latiem jeb 320 eiro mēnesī. Vienlaikus ir plānots ieviest diferencēto neapliekamo minimumu, nosakot, ka darba algai, kas nepārsniedz minimālo algu, neapliekamais minimums ir 84 lati mēnesī, bet darba algai virs minimālās algas neapliekamais minimums pakāpeniski tiek samazināts līdz pie darba algas 400 latu mēnesī neapliekamais minimums saglabājas esošajā līmenī, proti, 45 lati mēnesī. Visbeidzot ir paredzēts paaugstināt atvieglojumu par apgādībā esošām personām no 80 latiem mēnesī (kas stāsies spēkā no 2013. gada 1. jūlija) uz 98 latiem mēnesī.

Lai mazinātu Baltijas valstu konkurenci par investīcijām un darba vietām, 2012. gada 24. maijā Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN), paredzot pakāpeniski samazināt IIN likmi: no 2013. gada 1. janvāra no 25% uz 24%, 2014. gadā uz 22%, bet 2015. gadā uz 20%. Tomēr, lai gan IIN likme tiek mazināta visiem vienādi, proporcionāli tā vairāk ietekmē darba ņēmējus ar atalgojumu virs vidējā, tāpēc tiek piedāvāti papildu risinājumi, kas tieši ietekmēs iedzīvotājus ar zemākiem ienākumiem, nevis produktīvāko darbinieku darba algas.

Informatīvais ziņojums ir pieejams šeit.

Prezentācija par informatīvo ziņojumu.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu