Skip to main content

Finanšu ministrs: ienākumu nevienlīdzības mazināšanai jābūt valdības prioritāšu augšgalā

Izstrādājot 2014. gada valsts budžetu, finanšu ministrs Andris Vilks kopā ar iepriekšējo labklājības ministri Ilzi Viņķeli panāca, ka iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšana bija viena no valdības galvenajām prioritātēm. Finanšu ministrs pārliecināts, ka politiķiem, kuri gatavojas Saeimas velēšanām, ir jāturpina iesāktais darbs arī turpmāk, jo no tā atkarīga Latvijas iedzīvotāju labklājības līmeņa celšanās un ilgtspējīga mūsu valsts izaugsme.

“Neskatoties uz priekšvēlēšanu laiku, kad nozaru ministrijas nāk klajā ar daudz un dažādiem priekšlikumiem, uzskatu, ka iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšanai jābūt prioritāšu augšgalā. Tādēļ aicinu politiskās partijas, kas gatavojas gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, pievērst šai problēmai īpašu uzmanību un sekmēt mūsu ierosinājumus mazināt ienākumu nevienlīdzību, strādājot arī pie nākamā gada budžeta,” tā finanšu ministrs Andris Vilks.

Finanšu ministrija (FM), strādājot pie šā gada valsts budžeta, piedāvāja īstenot trīs būtiskus ienākumu nevienlīdzību mazinošus pasākumus – minimālās algas palielināšanu, neapliekamā minimuma diferencēšanu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām paaugstināšanu -, tādējādi mazinot nabadzības un bezdarba riskus mazāk kvalificētam darbaspēkam, kā arī mazinot ēnu ekonomiku un motivāciju izvairīties no nodokļu nomaksas, vienlaikus veicinot ekonomisko aktivitāti un dzimstību.

No 2014. gada Latvijā tika samazināta valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme darba ņēmējam no 11% līdz 10,5% un darba devējam no 24,09% līdz 23,59%, palielināts neapliekamais minimums no 45 līdz 53 latiem (75 eiro) un palielināts iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojums par apgādībā esošajām personām no 80 uz 116 latiem (165 eiro).

Ienākumu nevienlīdzības mazināšanai FM jau iepriekš rosināja ieviest diferencētu ar IIN neapliekamo minimumu. Tāpat aicinājām atbalstīt minimālās algas paaugstināšanu un atbalstu ģimenēm ar bērniem. Diemžēl priekšlikums par diferencēta ar IIN neapliekamā minimuma ieviešanu neguva politisko atbalstu.

“Uzskatu, ka pie šī jautājuma aktualizēšanas nekavējoties ir jāatgriežas, jo tādējādi augtu zemo algu saņēmēju ienākumi, kā rezultātā nevienlīdzība starp sociālajām grupām mazinātos,” uzsver A.Vilks.

Informāciju sagatavoja:
Maija Straupmane
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu