Skip to main content

FM: darba meklētāju īpatsvars turpina samazināties

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākajiem darbaspēka apsekojuma rezultātiem darba meklētāju īpatsvars šā gada pirmajā ceturksnī ir turpinājis samazināties, noslīdot līdz 16,6% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Darba meklētāju īpatsvars ir samazinājies gan salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo ceturksni, gan iepriekšējo ceturksni, kad tas bija attiecīgi 20,5% un 16,9%. Lai gan šis samazinājums nav straujš, tas liecina par pozitīvu tendenci tautsaimniecības attīstībā un iezīmē atšķirīgu dinamiku no kaimiņvalstīm – Igaunijas un Lietuvas, kur sezonālu faktoru ietekmē darba meklētāju īpatsvars pret iepriekšējo ceturksni ir nedaudz audzis. Tomēr šo pozitīvo attīstību Latvijā ir nodrošinājis ne tikai nodarbinātības uzlabojums, palielinoties ekonomiskajai aktivitātei, bet arī kopējā iedzīvotāju skaita un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita sarukums.

Nodarbināto iedzīvotāju skaits (saskaņā ar CSP datiem) šā gada pirmajā ceturksnī ir bijis 944,3 tūkstoši, salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo ceturksni palielinoties par 3,1%. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni nodarbināto iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 0,7%, tomēr tā ir vērtējama kā sezonāla parādība, šajā gadījumā samazinājums ir bijis visai mērens arī salīdzinājumā ar Igaunijas un Lietuvas rādītājiem, kur nodarbināto skaits pirmajā ceturksnī samazinājies attiecīgi par 0,3% un 2%. Savukārt ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni ir samazinājies par 1%, bet salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo ceturksni – par 1,7%.

Pirmā ceturkšņa nodarbinātības dati apstiprina, ka ekonomiskās izaugsmes atjaunošanās un makroekonomisko rādītāju uzlabošanās nosaka arī darba vietu skaita pieaugumu un nodarbinātības palielināšanos. Jau nākamajos mēnešos (līdz ar sezonāli augstāku ekonomisko aktivitāti vasaras mēnešos) sagaidāma bezdarba līmeņa straujāka samazināšanās, bet turpmāka jaunu darba vietu radīšana un nodarbinātības palielināšanās būs atkarīga gan no ekonomikas attīstības un uzņēmēju pārliecības par stabilām attīstības perspektīvām Latvijā, gan situācijas Latvijai nozīmīgajos eksporta tirgos.

 

Informāciju sagatavoja:
LR Finanšu ministrija

 

Dalies ar ziņu