Skip to main content

FM: inflācija turpina samazināties

Šā gada februārī patēriņa cenas samazinājušās par 0,1%, ko lielā mērā noteica dabasgāzes tirdzniecības cenas kritums, kā rezultātā par 3,1% samazinājušies siltumenerģijas tarifi. Tādējādi gada inflācija sarukusi līdz 0,3%, kas Latvijai ir nepierasti zems rādītājs. Prognozējams, ka šis būs viszemākais inflācijas līmenis šogad, un gaidāms, ka tuvākajos mēnešos patēriņa cenas atkal varētu pakāpeniski pieaugt. Tomēr ārējā vidē vērojams zemas inflācijas klimats, tādēļ straujš inflācijas pieaugums Latvijā nav gaidāms.

Papildus siltumenerģijas tarifu izmaiņām kopējā cenu līmeņa izmaiņas februārī noteica arī atlaižu sezonas turpināšanās apģērbu un apavu tirdzniecībā, vidēji cenām šajā grupā pazeminoties vēl par 0,6%, kā arī cenu pieaugums degvielai par 1,6 procentiem.

Šobrīd Latvijas patēriņa cenu dinamikā ir iestājies nosacīts miera stāvoklis. Pasaulē ir noplakušas energoresursu cenu svārstības – nedaudz zemākas naftas produktu cenas kompensē nedaudz vājāks eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru. Pēdējā laikā naftas cenu kritums gan salīdzinoši ir bijis straujāks nekā valūtas svārstības, kas visdrīzāk atspoguļosies patēriņa cenu statistikā par martu, kur varētu būt vērojams neliels degvielas cenu samazinājums.

Spriežot pēc ANO pārtikas un zemkopības organizācijas datiem, arī pārtikas cenas pasaulē ir stabilizējušās un jau vairākus mēnešus tās praktiski nemainās. Savukārt gada dinamika pārtikas cenu indeksam uzrāda 2,5% kritumu attiecībā pret iepriekšējā gada februāri. Savukārt cenas, kuras ietekmē Latvijas tirgus (pamatinflācija), nav uzrādījušas izteiktas pieaugošas tendences jau kopš pirmskrīzes perioda. Šeit gan jāmin, ka vietējās cenas labvēlīgi ietekmē arī pieaugošā konkurence atsevišķu preču un pakalpojumu tirdzniecībā, tomēr visietekmīgākais ekonomikas spēks, kas notur patēriņa cenu pieaugumu zemā līmenī, ir salīdzinoši vājais pieprasījums. Bezdarbs joprojām saglabājas augstā līmenī, un algu pieaugums ir mērens, tādējādi patēriņš joprojām atpaliek no pirmskrīzes līmeņa.

Gada vidējā inflācija (Māstrihtas kritērijs) 2013. gada februārī samazinājās līdz 1,8%, turpinot savu lejupvērsto tendenci jau kopš 2012. gada sākuma. Jāatzīmē, ka jau no iepriekšējā gada septembra Latvija izpilda Māstrihtas kritēriju inflācijai un to pārliecinoši izpildīs arī novērtējuma periodā.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu