Skip to main content

FM: paralēlās cenu atspoguļošanas periods nepieciešams ērtai pārejai no latiem uz eiro

Eiro ieviešanas likumprojekta sagatavošanas gaitā ir izstrādātas vadlīnijas par darbu ar kases aparātiem un kases sistēmām cenu paralēlās atspoguļošanas un latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periodā. Vadlīniju publiskā apspriešanā no šā gada 19. oktobra līdz 16. novembrim iesaistījās arī vairākas profesionālās asociācijas.

Finanšu ministrijā (FM) tika saņemti vairāku profesionāļu, piemēram, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas, Latvijas Komercbanku asociācijas, Latvijas Nodokļu maksātāju tiesību asociācijas, kases aparātu ražotāju un grāmatvedības sistēmu ražotāju priekšlikumi un komentāri, par kuriem plānots diskutēt jau šīs nedēļas beigās FM.

Lai nodrošinātu ērtu pāreju no latiem uz eiro gan sabiedrībai, gan uzņēmējiem, ir izpētīta Igaunijas pieredze kases aparātu pielāgošanā, kas tiks ņemta vērā, pētot un izvērtējot arī Latvijā esošo kases aparātu modeļu iespējas. Pēc Latvijas aparātu izpētes tiks meklēti risinājumi, kā kases aparātu pielāgošanas prasības cenu paralēlās atspoguļošanas periodā definēt pēc iespējas samērīgas, lai tirgotājiem nebūtu jāmaina aparāti. Šobrīd tiek plānots, ka kases aparātus tirgotājiem būs jāpārprogrammē periodā līdz 1. oktobrim.

Tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem cenu paralēlās atspoguļošanas periodā cenas būs jānorāda gan latos, gan eiro. Tas nozīmē, ka cenu zīmei būs jāpievieno tikai vienības (preces vai pakalpojuma) gala cena eiro valūtā.

Paredzēts, ka preču un pakalpojumu cenu paralēlās atspoguļošanas periods sāksies trīs mēnešus pirms un ilgs sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas dienas, tādējādi dodot patērētājiem pietiekami ilgu laiku, lai bez straujas pārejas pierastu pie cenām eiro valūtā. Šis periods arī ļaus iedzīvotājiem izvairīties no bažām par nepamatotu cenu celšanu.

Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā ir 2014. gada 1. janvāris. Valūtas maiņa notiks pēc oficiālā kursa, kuru apstiprinās Eiropas Savienības Padome 2013. gada jūlijā. Obligātais cenu paralēlās atspoguļošanas periods būs no 2013. gada 1. oktobra līdz 2014. gada 30. jūnijam.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu