Skip to main content

FM: pēc akcīzes nodokļa palielināšanas autogāzes gala cena pieaugs ne vairāk kā par 1,5 santīmiem

Pēc Finanšu ministrijas (FM) veiktajiem aprēķiniem, palielinot akcīzes nodokli naftas gāzēm (autogāzēm), maksimālais tās gala cenas pieaugums būs 1,54 santīmi par litru. Tādējādi Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas paustais viedoklis par autogāzes cenas kāpumu līdz 70 santīmiem ir maldīgs.

Akcīzes nodoklis naftas gāzēm harmonizē Eiropas Savienībā (ES). Pašlaik ES noteiktais minimālais nodokļa līmenis autogāzēm ir 1000 kg par 88 latiem, taču ir paredzēts to palielināt. Šobrīd aptuvenā autogāzes cena Latvijā ir 40 santīmi par litru. Palielinot akcīzes nodokli, tās cena sasniegs ne vairāk kā 41,5 santīmus par litru.

Ņemot vērā autogāzes blīvumu (0,55 kg/litru), akcīzes nodokļa slogs pašreiz ir 5 santīmi par 1 autogāzes litru, savukārt benzīnam – 28,9 santīmi par 1 litru. Taču ir jāņem vērā fakts, ka autogāzes patēriņš atkarībā no uzstādītās autogāzes iekārtas un inžektora sprauslu veida ir aptuveni par 10-20% (dažos avotos pat 25%) lielāks nekā benzīna patēriņš, tādējādi akcīzes nodokļa slogs autogāzei ir vērtējams kā 6 santīmi uz 1 litru ekvivalenta degvielas patēriņa apjomu, pieņemot, ka autogāzes patēriņš ir par 20% lielāks nekā benzīna. Līdz ar to pašlaik akcīzes slogs, lai veiktu vienādu attālumu – 100 km, autogāzei ir aptuveni 4 reizes zemāks nekā bezsvina benzīnam.

Lai mazinātu atšķirības akcīzes nodokļa slogā starp degvielas veidiem, būtu jāpaaugstina akcīzes nodoklis autogāzei līdz 161 eiro (113,15 lati) par 1000 kilogramiem un tas tuvinātos tam nodokļu slogam, ko paredz pēdējie priekšlikumi ES minimālā nodokļa līmeņa autogāzes pārskatīšanā un paaugstināšanā.

Paredzamā ietekme uz valsts budžetu pēc akcīzes nodokļa palielināšanas 2014. gadā būs 2,8 miljoni latu, savukārt 2015. un 2016. gadā sasniegs 3 miljonu latu apmēru. Šobrīd Ministru kabineta (MK) uzdevums ir virzīt attiecīgo likumprojektu (palielinājumu) kopā ar budžetu, kā arī izvērtēt tālāku pieaugumu nākamajos gados, ko FM plāno darīt pēc 2014. gada budžeta apstiprināšanas Saeimā.

Jānorāda, ka Ekonomikas ministrija gan uzskata, ka FM piedāvātais solis ir pārāk zems, tāpēc iespējama diskusija, kad attiecīgie likumprojekti tiks virzīti izskatīšanai MK.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu