Skip to main content

FM: reprezentatīvo vieglo automobiļu vērtības samazināšana netiek plānota

Atsaucoties uz sabiedrībā izskanējušo viedokli par reprezentatīvā vieglā automobiļa vērtības samazināšanu, Finanšu ministrija informē, ka likumā par uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) netiek plānots rosināt šādas izmaiņas. Šobrīd vienīgie grozījumi likumā plānojami, to pielāgojot eiro ieviešanai un paredzot matemātisku latu un eiro konvertācijas modeli.

Patlaban grozījumi likumā par UIN ir sagatavoti un izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē šā gada 13. jūnijā, lai pielāgotu šo likumu eiro ieviešanai. Tādējādi reprezentatīvā vieglā automobiļa vērtība ar eiro ieviešanas dienu tiks noteikta 36 175 eiro pret tagadējiem 25 424 latiem (bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN)).

Šā gada 11. jūlijā Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi PVN likumā paredz ierobežot priekšnodokļa atskaitīšanu tādām automašīnām, kuras atbilst UIN likuma definētajam reprezentatīvajam vieglajam automobilim. Tādējādi plānotie grozījumi par priekšnodokļa tiesību ierobežošanu automašīnām attiecas tikai uz tādu automašīnu iegādi, nomu vai importu, kā arī ar uzturēšanu saistītajām izmaksām, kuras ir vieglās pasažieru automašīnas, kuru sēdvietu skaits (neskaitot vadītāja vietu) nepārsniedz astoņas vietas. Grozījumi attiecas arī uz tiem automobiļiem, kuru vērtība bez PVN pārsniedz 25 424 latus un kuras nav operatīvais transportlīdzeklis vai speciālā vieglā automašīna (piemēram, neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzīvojamā automašīna vai katafalks), vai vieglā automašīna, kas speciāli aprīkota, lai pārvadātu ratiņkrēslos sēdošos, vai jauna vieglā automašīna, kas tiek izmantota kā pilnvarotā automašīnu tirgotāja demonstrācijas automašīna.

Jāatgādina, ka, ieviešot likumā par UIN īpašu regulējumu reprezentatīvajam vieglajam automobilim, mērķis bija stimulēt komersantus pārstrukturēt ieguldījumus, samazinot tos reprezentatīvu vieglo automašīnu iegādei, lai izbrīvētos līdzekļus varētu novirzīt saimnieciskās darbības attīstībai, krājumu aprites veicināšanai un ieguldīšanai ražošanas tehnoloģiskajās iekārtās. Savukārt PVN sistēma nepieļauj atskaitīt PVN par izdevumiem, kas nav saistīti ar uzņēmējdarbību, proti, tādiem izdevumiem kā luksusa, izpriecu un izklaides izdevumiem. Tādējādi, lai izvairītos no situācijām, kad negodprātīgi PVN maksātāji nepamatoti iegādājas dārgas automašīnas un atskaita par to priekšnodokli, ir nepieciešams noteikt PVN likumā, kas ir luksusa automašīna. Tādām automašīnām jānosaka priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

Dalies ar ziņu