Skip to main content

FM: sezonālu faktoru ietekmē jūlijā nedaudz mazinās patēriņa cenas

Lai arī šā gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, bija novērojams cenu kritums par 0,3%, tas tikai norāda uz veselīgu cenu sezonalitātes dinamiku. Lielākie cenu kritumi, kā jau bija gaidāms, bija novērojami dārzeņiem (-14,3%), kā arī turpinājās sezonas izpārdošanas apģērbam un apaviem (-6,7%). Atbilstoši prognozēm vēl lielāks patēriņa cenu samazinājums sagaidāms nākamajā mēnesī, kad paralēli ar vēl lielāku pārējo dārzeņu cenu kritumu gaidāms arī augustā ierasti novērojamais kartupeļu cenu samazinājums.

Labvēlīga naftas cenu dinamika un samērā stabilais EUR/USD kurss jūlijā ļāvis samazināt gāzes tarifus mājsaimniecībām par vidēji 1,4%, kas notiek divas reizes gadā (janvārī un jūlijā). Ņemot vērā, ka šī tendence ir bijusi noturīga pēdējā gada laikā, tad gada izteiksmē gāzes cenas mājsaimniecībām ir kritušas jau par 6,5 procentiem. Līdzīga dinamika ir vērojama arī siltumenerģijas tarifiem, kam mēneša laikā cenas ir kritušas par 1,6%, bet gada laikā par 7,1 procentu.

Jāatzīmē, ka gan siltumenerģijas cenas, gan gāzes tarifi ir atkarīgi no pēdējo 9 mēnešu vidējās naftas produktu cenas pasaules biržās un EUR/USD savstarpējā valūtas kursa. Līdz ar to siltumenerģijas cenas ar nelielu novēlošanos atspoguļo degvielas cenu izmaiņas. Jūlijā degvielas cenas jau ir sasniegušas iepriekšējā gada līmeni (par 0,7% augstāka cena, nekā pagājušā gada jūlijā), kas liecina, ka siltumenerģijas tarifi pakāpeniski stabilizēsies un gaidāms, ka siltumenerģijas cenu samazinājums līdz gada beigām apstāsies. Savukārt gāzes tarifi, kas nākamreiz tiks pārskatīti 2014. gada janvārī, ja nenotiks dramatiskas izmaiņas naftas cenu un valūtas kursa tendencēs, visdrīzāk būtiski nemainīsies. Jāpiebilst, ka pakāpeniski tiek ieviesti vairāki projekti enerģētikas jomā, kas šogad varētu mazināt siltumenerģijas tarifus atsevišķās pilsētās.

Atbilstoši pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (ANO) datiem, pārtikas cenas pasaulē jau trešo mēnesi pēc kārtas samazinās, kas liecina, ka cenu kāpuma spiediens uz pārtikas precēm Latvijā būs zems un būtiskas izmaiņas galveno pārtikas preču tirdzniecības cenās nav gaidāmas.

Tādējādi cenu samazinājums ir vērojams praktiski visos posteņos, kas ir tiešā veidā saistīti ar ārējo vidi. Tā saucamās importētās inflācijas būtisks samazinājums kombinācijā ar jau vairākus gadus noturīgi zemo pamatinflāciju (to inflācijas daļa, ko ietekmē iekšējā tirgus tendences) šogad ir radījis Latvijas šā brīža ekonomikas stāvoklim neraksturīgi zemu inflāciju. Salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, cenas ir kāpušas par 0,3%, savukārt atbilstoši jaunākajām Finanšu ministrijas prognozēm, 2013. gada vidējā inflācija būs 0,4%.

Informāciju sagatavoja:
Aleksis Jarockis
Komunikācijas nodaļas vadītājs
Tālr.: 67083850
[email protected]

 

Dalies ar ziņu