Skip to main content

Gada nogalē samazinās ārējās tirdzniecības aktivitāte

9. janvārī publicētie dati par Latvijas ārējo tirdzniecību pagājušā gada novembrī liecina, ka gada nogalē bija vērojams ārējās tirdzniecības aktivitātes kritums. Pērnā gada novembrī samazinājās gan eksporta, gan importa preču vērtība. Eksports novembrī bija par 6,7% mazāks nekā oktobrī un par 7,7% atpalika no 2012. gada novembra. Savukārt importa samazinājums bija vēl straujāks (attiecīgi par 9,0% salīdzinājumā ar oktobri un 9,2% salīdzinājumā ar 2012. gada novembri), nosakot ārējās tirdzniecības bilances deficīta samazināšanos līdz 111,9 miljoniem eiro (-78,9 miljoniem latu).

Sezonāls eksporta samazinājums ir raksturīgs gada nogalei, jo parasti sezonālo faktoru ietekmē septembrī un oktobrī eksports ir augstāks, ko nosaka graudaugu eksporta apjoms pēc ražas novākšanas. Tomēr 2012. gadā graudaugu ražas eksports turpinājās arī novembrī, sasniedzot vēsturiski augstāko apjomu mēneša ietvaros. Līdz ar to būtiskāko eksporta samazinājumu pērnā gada novembrī noteicis ievērojami mazāks graudaugu un eļļas augu sēklu (rapša) eksports nekā 2012. gada novembrī (attiecīgi par 71,5% un 57,9%).

Tajā pašā laikā citās lauksaimniecības un īpaši pārtikas rūpniecības nozarēs vērojamas pozitīvas tendences, par ko jau iepriekš liecināja nozares apstrādes rūpniecības dati. Negatīva ietekme uz kopējo eksporta gada izaugsmi saglabājās arī metāla un tā izstrādājumu, kā arī satiksmes līdzekļu eksportam. Vienlaikus jāatzīmē, ka gan A/S „Liepājas metalurgs”, gan sarūkošā satiksmes līdzekļu reeksporta negatīvā ietekme uz kopējo eksporta izaugsmi turpina samazināties un pilnībā izzudīs šā gada pirmajā pusē.

Pretēji iepriekš paustajām bažām par koksnes un tās izstrādājumu eksporta izaugsmes tempu samazināšanos, 2013. gadā nozarē saglabājās spēcīga eksporta izaugsme. Lai arī novembrī koksnes eksports salīdzinājumā ar oktobri ir nedaudz samazinājies, 2012. gada novembra līmeni tas pārsniedza par 9,0%. Kopumā 2013. gada vienpadsmit mēnešos nozares eksporta kopējā vērtība sasniedza 1,50 miljardus eiro (1,05 miljardus latu), kas jau ir par 2,0% vairāk nekā visā 2012. gadā kopumā, kad tika eksportēta produkcija 1,47 miljardu eiro (1,03 miljardu latu) apmērā. Līdz ar to iespējams prognozēt, ka 2013. gadā kopumā nozares eksportā tiks sasniegts jauns rekords.

Kopumā 2013. gada vienpadsmit mēnešos eksporta vērtība ir pieaugusi par 1,8%, savukārt importa vērtība samazinājās par 0,4% salīdzinājumā ar atbilstošo periodu 2012. gadā. Līdz ar to ir iespējams prognozēt, ka kopumā 2013. gadā eksporta vērtības pieaugums faktiskajās cenās būs 1-1,5%. Ņemot vērā 2012. gada nogales augsto bāzi, vājo ārējo pieprasījumu un sarežģījumus metāla nozarē, tas kopumā vērtējams kā labs sniegums un apliecina Latvijas ražotāju konkurētspējas noturību. Prognozējams, ka, izzūdot iepriekš minētajiem negatīvajiem efektiem, eksporta izaugsmes tempi šā gada pirmajā pusē kļūs straujāki.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

Dalies ar ziņu