Skip to main content

Ģirta Valda Kristovska runa: Vērtības. Vienotības pirmo gadu noslēdzot

Cienījamie kolēģi, dāmas un kungi! Pirms gada, marta sākumā, Nacionālajā teātrī mēs, trīs partiju JL, PS un SCP delegāti, dibinājām partiju apvienību Vienotība. Daudzi tālaika ieceru virzītāji ir kļuvuši par deputātiem un ministriem Vienotības valdībā. Tā ir ievērojama izaugsme! Taču uztversim to tikai kā sākumu Vienotības straujajam uznācienam uz Latvijas politiskās skatuves! Pirmajā brīdī varētu šķist, ka šis uznāciens, sasniegumi 10.Saeimas vēlēšanās, ir bijusi vien tāda rotaļīga, ziedu un saules apmirdzēta pastaiga pretī garantētiem panākumiem, pretī varai, pretī atbildībai, pretī pienākumiem! Nē tas tomēr nav bijis viegli. Šis ir bijis sarežģīts gads. Izaicinājumi. Politiska cīņa ar pretiniekiem citu partiju rindās. Arī savā starpā Jā! Lai cik tas būtu pārsteidzoši. Asas sarunas, spriedze, pat demarši. Patiesība dzimst grūtībās.

Šā gada laikā kopā esam sanākuši 26 Vienotības valdes sēdēs! Vienotības vadītāju trio, darba grupu vai citu formātu sanāksmes mērāmas simtos.

Nebaidos teikt – plašs, evolucionārs process!

 

Vienotības izveides procesu gada laikā es iedalītu 3 etapos:

– Vienotības izveide un formēšana;

– 10. Saeimas priekšvēlēšanu laiks – kampaņa;

– 10. Saeimas darbības uzsākšana, valdības veidošana, ieiešana politiskajā procesā.

 

Jā, man bija lemts kļūt par pirmo Vienotības priekšsēdi. Patiesībā tomēr bijām trīs līdzpriekšsēdētāji. Katrs no mums rīkojās savas partijas pilnvarots, pārstāvējām dažādas ietekmes un pieredzes politisko spēku. Katrs paturēja prātā arī savas partijas intereses. Šodien varam jautāt, vai vienmēr spējām būt saprotoši sabiedrotie?

 

Taču šajā laikā mums ir nācies iepazīt vienam otru, meklēt iespējas sastrādāties. Piekritīsiet, ka tas ir prasījis stiprus nervus. Un tomēr esam spējuši soli pa solim virzīties uz priekšu.

Esam guvuši labus rezultātus 10. Saeimas vēlēšanās. Arī tāpēc, ka ļaudis gaidīja Vienotību, saskatīja to mūsu piedāvājumā, balsoja tieši par Valdi Dombrovski!

 

Mandātu skaita ziņā rezultāts ir vērtējams kā labs, tuvs maksimālajai iespējai. Šī rezultāta sasniegšana bija ne tikai jaunu deputātu un ministru parādīšanās politiskajā apritē, bet arī virknes politiķu apzināta savu interešu pakļaušana kopējā rezultāta sasniegšanai.

 

Atļaušos teikt, ka Pilsoniskā savienība daudz nolika uz kopējā Vienotības altāra. Līdzīga pārliecība noteikti ir katrā atsevišķajā politiskajā spēkā. Un tomēr politikas izpildījums varēja būt kvalitatīvāks.

 

Pieteiktās vērtības, pārmaiņu ideāli, politiskā ētika diemžēl reizi no reizes piekliboja. Izrādījās, ka vienošanās, sadarbība, uzticība ir pasmaga nasta, kuras pacelšana nav tikai deklarācijās ierakstīta, bet ikdienas grūtību, profesionālas attieksmes un atbildības process.

 

Rīcības loģika ir bijusi atšķirīga. Katras partijas taktika atšķīrās. Katrs bijām savējie Vienotības iekšienē. Tas ir godīgi jāatzīst. Rezultātā iekšējā sāncensība, kā dzīves realitāte mūs ir nevajadzīgi irdinājusi, šķēlusi kopējo spēku. Rezultātā mums tiek pārmestas ambīcijas. Protams, ka procesu vērtēt no malas ir nesalīdzināmi vienkāršāk. Apvienošanās sviedru sūrumu zina tie, kuri paši ko līdzīgu mēģinājuši darīt.
 

 

Dāmas un kungi, kolēģi!

Vienotībā neapšaubāmi ir plašs intelektuālais spēks, lai arī joprojām fragmentēts. Intelektuāļu vienošana nereti ir izaicinājums. Un tomēr mums visiem ir pienākums pret Latviju. Tas liek un ļaus doties uz priekšu, meklēt kompromisus, risināt problēmas, pacelt valsti un sabiedrību. Mums ir dots salīdzinoši īss laiks, lai Vienotību apliecinātu darbā. Sabiedrība negaida. Nevis tāpēc, ka aroganta, bet tāpēc, ka ir izmisusi, atrodas spiedīgos dzīves apstākļos.

 

Svarīgs ir katra deputāta, katra ministra darbs. Jo Latvija joprojām atrodas izvēļu priekšā. Ir ļoti saspringts laiks. Izvēlei ir ļoti augsta likme – dzīves kvalitāte, stabilitāte, Latvijas valsts.

 

Arī, mums, apvienībai Vienotība, ir jāspēj izdarīt pareizā izvēle. Tam nepieciešama gudra sirds, spēja izveidot vienotu, labi darbojušos, dziļi integrētu sistēmu, kopumu! Visaptveroša rīcībspēja ir katras ieceres, tajā skaitā politiskā izaicinājuma, tātad arī Vienotības mērķis.

 

Mums ir jāmainās uz augšu! Vienotībai jāstrādā visu labā. Prātā cieši jāpatur iekšējo sabiedroto intereses. Tās ir jānoskaidro un prioritāri jāatbalsta. Tieši to es novēlu savai ļoti cienījamai pēctecei Solvitai Āboltiņas kundzei!

 

Ja tas tiks izdarīts, tad Vienotībai ir iespējas pārdomāti pieņemties spēkā! Politiska racionāla pārspēka lietošana vai apšaubāmas iniciatīvas pieteikšana ir bijis un būs būtisks šķērslis Vienotībai kā vienotai, stiprai apvienībai un nākotnē – partijai. Saistības arī politikā jāuzņemas labprātīgi. Taču ir nepieciešama gudrība un tālredzība, lai to apliecinātu.

Mums joprojām ir un būs jāmācās.

 

Kļūdas komunikācijā ir jālabo! Arī tāpēc, ka daudzi no jums pēdējā gada laikā ir nopietni pietuvojušies politikai. Ir iegūts tautas dots mandāts. Tagad daudzi no jums pārliecinās cik komplicēts, plaši sazarots ir politiskais darbs, varas lēmumu process! Skarba nodarbe. Tā ir ziedošanās! Daudz lielāka par katra gatavību ziedot savu personīgo laiku darbam sabiedrības interesēs.

 

To pārtulkojot varam teikt – mūsu Latvijas valsts! Šeit šajā zālē katrs no mums ir Latvijas valsts! Cita iemesla veidot Vienotību mums nav.

 

Tikai spēcīga Vienotība var atrisināt tos izaicinājumus, kuru risinājumu no mums sagaida tauta un sabiedrība. Daži no tiem ir sevišķi grūti. Par tiem var pastāstīt ministru prezidents, ministri. Taču izejas nav. Ir jāiztur šis laiks un jārod ceļi ekonomiskai un garīgai valsts izaugsmei. Tikai tāda Vienotība var iedvesmot, ļaut noticēt un likt sevi cienīt!

 

Vēlu saskanību darbu ministru prezidentam kopā ar nākamo Vienotības priekšsēdētāju. Mans atbalsts ir garantēts.

 

Svarīgi, lai pirmā kopējā darba gada atziņas mēs spētu likt tālākās izaugsmes pamatā! Aicinu nākamo Vienotības priekšsēdētāju turpināt tās slīpēšanu, piedot jaunu mirdzumu! Turpināsim veidot Vienotību kā labi saaustu sistēmu. Kopā mēs esam spēks!

 

Pateicos ikvienam, kas atbalstīja mani, Vienotības priekšsēdētāja pienākumus pildot!
 

 

Ģirts Valdis Kristovskis
Vienotības un Pilsoniskās savienības priekšsēdētājs

 

Dailes teātrī,
2011. gada 14. martā

 

Dalies ar ziņu