Skip to main content

Iedzīvotāju ienākumu pieaugums turpina nodrošināt spēcīgu mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpumu

Šogad vērojamais iedzīvotāju reālo ienākumu pieaugums turpina nodrošināt spēcīgu mazumtirdzniecības kāpumu, un šā gada jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums bijis par 5,5% lielāks nekā attiecīgajā mēnesī pirms gada. Mēneša laikā mazumtirdzniecības apgrozījums ir audzis par 2,1%.

Joprojām straujākais pieaugums ir tirdzniecībā ar nepārtikas precēm, kur apgrozījums gada laikā palielinājies par 7,6% un īpaši strauji turpina palielināties autodegvielas tirdzniecība, jūlijā uzrādot kāpumu par 9,6%. Lēnākos tempos, bet stabili turpina palielināties arī pārtikas mazumtirdzniecība – par 2,4%, kas tradicionāli ir mazāk svārstīga un ne tik elastīga pie cenu izmaiņām. Nepārtikas preču grupā strauji turpina augt pārdošanas apjomi ar mājokļa iedzīvi saistītajās preču grupās, un pretēji ilgākā laika periodā vērojamajām tendencēm spēcīgs tirdzniecības pieaugums bijis arī tādām precēm kā audio un videoieraksti, un grāmatas.

Atšķirībā no iepriekšējos gados vērotā, kad mazumtirdzniecības kāpumu lielā mērā veicināja iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanās pēc pārvarētās ekonomiskās krīzes un atlikto tēriņu realizācija, tagad mazumtirdzniecības datos arvien vairāk sāk atspoguļoties iedzīvotāju reālo ienākumu pieaugums, ko noteicis gan straujāks vidējās darba samaksas pieaugums šajā gadā, gan zemā inflācija, kas atsevišķos mēnešos bijusi pat negatīva, gan gada sākumā pazeminātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tāpat mazumtirdzniecības apgrozījumu pozitīvi iespaido arvien pieaugošā iedzīvotāju nodarbinātība un pakāpeniski rūkošais bezdarba līmenis.

Pēdējo gadu spēcīgā ekonomikas izaugsme beidzot jūtamāk sākusi atspoguļoties darba samaksas rādītājos, un vidējā bruto darba alga šā gada otrajā ceturksnī ir palielinājusies līdz 503 latiem, pārsniedzot līdz šim augstāko līmeni, kas bija uzrādīts vēl pirms krīzes 2008. gadā. Gada laikā vidējā darba samaksa augusi par 4,7%, kas ir augstākais pieauguma temps laikā pēc krīzes. Savukārt strādājošo reālā darba samaksa, kurā ņemtas vērā gan cenu līmeņa, gan nodokļu izmaiņas un kura 2011. un 2012. gada laikā praktiski nebija palielinājusies, šā gada otrajā ceturksnī augusi jau par 5,2%.

Tajā pašā laikā patērētāju noskaņojums, kas iepriekš bija viens no spēcīgajiem mazumtirdzniecību veicinošajiem faktoriem, pēdējos mēnešos sācis pasliktināties. Kā rāda Eiropas Komisijas ekonomikas sentimenta indeksa (ESI) dati, Latvijas patērētāju noskaņojums augustā ir noslīdējis līdz zemākajam rādītājam kopš pagājušā gada maija, un arī kopējais uzņēmumu un iedzīvotāju noskaņojuma rādītājs pēdējo triju mēnešu laikā ir piedzīvojis lejupslīdi. Turpretim noskaņojums Eiropā kopumā nu jau četrus mēnešus būtiski uzlabojas, un ārējās vides uzlabošanos apliecina arī faktiskie statistikas dati, kas otrajā ceturksnī ir uzrādījuši eirozonas iziešanu no recesijas.

Tomēr līdz brīdim, kamēr Eiropas ekonomikas pakāpeniskā atgūšanās sāks atspoguļoties arī Latvijas ekonomikas rādītājos, galvenais izaugsmes dzinējspēks šogad joprojām būs privātais patēriņš un arī turpmākajos mēnešos sagaidāmais mazumtirdzniecības pieaugums.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu