Skip to main content

Kalniņa-Lukaševica: diskutējot par bēgļu krīzi, būtiska nozīme ir attīstības politikai

Ārlietu ministrijā 24. septembrī, atklājot informatīvo akciju Latvijā par attīstības sadarbību „Pasaules labākās ziņas’’, parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka šī ir īpaša diena, lai palaistu ceļā avīzi ,,Pasaules labākās ziņas’’, jo rīt sāksies vēsturiskais ANO samits, lai vienotos par jaunajiem mērķiem ekonomikā, vidē, sociālajā un citās jomās, kas ir būtiski pasaules valstu turpmākajai ilgtspējīgai attīstībai. ,,Labas ziņas ir tās, pēc kurām mēs ilgojamies, tās mēs gribam sadzirdēt, saklausīt, uzzināt un piedzīvot. Labas ziņas ir tās, kas iedvesmo mūs un mūsu līdzcilvēkus, padarot labāku mūsu dzīvi.’’

Šogad ir Eiropas gads attīstībai un tā katram mēnesim dots tematiskais virziens. Septembris ir veltīts demogrāfijai un migrācijai. ,,Vēl tikai vakar Eiropas līderi pulcējās Briselē, lai meklētu risinājumus un lemtu par migrācijas krīzes sekām, problēmām, izaicinājumiem, iemesliem un jau rīt ANO samitā diskutēs par mērķiem un jaunajiem attīstības uzdevumiem, vērstiem, lai mazinātu nabadzību, nestabilitāti, nevienlīdzību, kas ļoti bieži ir migrācijas iemesli,’’ uzsvēra Z. Kalniņa-Lukaševica.

Vienlaikus šis ir mēnesis, kad pirmo reizi Latvijas sabiedrības uzmanība tik daudz ir pievērsta attīstības sadarbībai un attīstības politikai. ,,Diskutējot par bēgļu krīzi arvien vairāk tiek uzsvērta attīstības politikas nozīme. Tāpēc nav piemērotāka brīža šai akcijai, jo sabiedrības acis, ausis un prāti ir atvērti attīstības sadarbībai,’’ atzina parlamentārā sekretāre. Uzsverot līdz šim paveikto, viņa norādīja, ka attīstības politikai ir bijuši konkrēti rezultāti – uz pusi samazinājusies bērnu mirstība pasaulē, būtiski pieaudzis to bērnu īpatsvars, kas var apmeklēt skolu – attīstības valstīs tie ir 91% meiteņu un zēnu. Tāpat sieviešu līdztiesībā ir zināms progress.

Akcijas atklāšanā tika uzsvērta Ārlietu ministrijas kā Eiropas gada attīstībai koordinējošās insitūcijas loma un lieliskā sadarbība ar akcijas īstenotāju Latvijas Platformu attīstības sadarbībai (LAPAS): ,,Strādājot kopā valstīm un nevalstiskajām organizācijām var sasniegt daudz vairāk labu rezultātu. Ir svarīgi, lai sabiedrība par viņiem arī uzzinātu.’’ Tāpat parlamentārā sekretāre izteica pateicību brīvprātīgajiem par iesaisti avīzes izplatīšanā Latvijas iedzīvotājiem, kā arī izdevuma redaktoram Dāvim Landorfam.

Pēc LAPAS direktores Ineses Vaivares aicinājuma Z. Kalniņa-Lukaševica parakstīja petīciju „Tava pasaule. Tava izvēle’’. Petīcija ir dažādu valstu nevalstisko organizāciju izveidots uzsaukums valdībām atbildīgi pildīt ilgtspējīgas attīstības mērķus, kurus oficiāli apstiprinās ANO post-2015 samitā Ņujorkā.

Akcijas laikā šodien notiek gājiens Rīgas ielās, kura gala punkts ir Latvijas Nacionālo bibliotēka (LNB). LNB dalībnieki nodos vairāk nekā 500 „Pasaule kļūst labāka” avīžu eksemplāru. Akcijas mērķis ir informēt sabiedrību par panākto progresu pasaulē nabadzības mazināšanā, izmantojot labākos un pozitīvākos stāstus par Eiropas Savienības un tās dalībvalstu sniegto attīstības palīdzību.

Informatīvās akcijas laikā notiek vairāk nekā 20 pasākumu visā Latvijā, kopumā izdalot 20 000 avīžu. Pasākumos piedalīsies 250 brīvprātīgo no jauniešu centriem, ekoskolām, pašvaldībām un augstskolām, tā parādot, ka attīstības sadarbības jautājumi ir īpaši aktuāli jauniešiem.

Pasākums Latvijā norisinājās dienu pirms ANO post-2015 samita, kurš notiks no 25. līdz 27. septembrim Ņujorkā. Samitā plānots apstiprināt jauno pasaules ilgtspējīgas attīstības ietvaru nākamajiem 15 gadiem, tādējādi aizstājot pašreizējos Tūkstošgades attīstības mērķus. Latviju ANO post-2015 samitā pārstāvēs Valsts prezidents Raimonds Vējonis un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Avīze "Pasaules labākās ziņas. Latvijas attīstības sadarbība"

Avīze "Pasaules labākās ziņas. Globālā attīstība"

Papildus informācija:
LR Ārlietu ministrija
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu