Skip to main content

Kampars: tautas skaitīšanā iegūtie personu dati ir drošībā, par risku nepietiekamu novērtēšanu tiks ierosinātas disciplinārlietas

Ekonomikas ministrs Artis Kampars ir saņēmis ziņojumu par Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP) veikto dienesta pārbaudi, kas tika ierosināta pēc informācijas par to, ka trešajām personām ir iespējams piekļūt elektroniski aizpildītajām tautas skaitīšanas anketām.

„Esmu iepazinies ar dienesta pārbaudes komisijas veikto tautas skaitīšanas elektroniskās sistēmas izstrādes procesa analīzi un rīkošos atbilstoši komisijas ierosinājumam – uzsākt disciplinārlietu pret tām Centrālās statistikas pārvaldes amatpersonām, kuras bija tieši atbildīgas par visu risku adekvātu novērtēšanu un novēršanu,” norāda ekonomikas ministrs Artis Kampars.

Komisija ziņojumā norāda, ka tautas skaitīšanas elektroniskās sistēmas plānošana un izstrāde sākta jau 2008. gadā, savukārt šī gada sākumā sistēmai ir bijis drošības audits. Tā ietvaros veikti „ielaušanās testi”, pēc kuriem apdraudējums, ka, autorizējoties tautas skaitīšanas anketā ar personas kodu un pases datiem, var tikt izmantota sveša identitāte, atzīts par augstu risku. Komisija uzskata, ka personas kodu un pases datu izmantošana tautas skaitīšanas elektroniskajās anketās varēja tikt izmantota, tomēr, ieviešot šādu autorizācijas veidu, CSP bija nepieciešams veikt papildus drošības pasākumus, piemēram, ieviest papildus paroles vai citus risinājumus.

Dienesta pārbaudes komisija secinājusi, ka CSP atbildīgās amatpersonas, kuru pienākumos bija izvērtēt datu drošības līmeni elektroniskajā tautas skaitīšanas sistēmā, nav rīkojušās pietiekami, lai novērstu vai mazinātu drošības risku, kas saistīts ar svešas identitātes lietošanu, tādejādi radot apdraudējumu tautas skaitīšanā iegūto datu pareizībai un ticamībai, kā arī personas datu aizsardzībai. Komisija ierosina uzsākt disciplinārlietu pret divām CSP amatpersonām – priekšnieka vietnieku atbildīgo par sadarbību ar ārpakalpojumu sniedzējiem sistēmas izstrādē un ieviešanā Norbertu Tāleru un Informācijas sistēmas drošības pārvaldnieku Kristapu Miļevski.

„Vienlaikus jāatzīst, ka kopumā tautas skaitīšanas process norit sekmīgi. Pretēji skeptiķu prognozēm, iecere par tautas skaitīšanas anketu aizpildīšanu internetā, kas tika ieviesta iedzīvotāju ērtībai, ir sevi pilnībā attaisnojusi – izmantojot elektronisko parakstu un autorizējoties caur internetbanku, saskaitīti vairāk nekā 430 tūkstoši cilvēku. Tas ir divreiz vairāk, nekā tika plānots iepriekš, turklāt iedzīvotāju aktivitāte, aizpildot anketas elektroniski, ir arī ievērojami lielāka nekā kaimiņvalstī Lietuvā, kur tautas skaitīšana notiek pēc tāda paša principa kā Latvijā. Dienesta pārbaude ļāvusi vēlreiz izanalizēt sistēmu drošību un pārliecināties, ka tautas skaitīšanā iegūtie dati ir drošībā,” uzsver A. Kampars.

Tiekoties ar CSP vadību, ministrs arī guvis pārliecību, ka tiem aptuveni 150 000 iedzīvotāju, kuri anketas aizpildījuši pirmajās tautas skaitīšanas dienās, ir nodrošināta iespēja pārliecināties par savu datu drošību un to, vai informācija viņu aizpildītajās anketās nav mainīta – ikviens, kuram ir šādas bažas, aicināts personīgi vērsties CSP.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: 29405397
[email protected]

 

Dalies ar ziņu