Skip to main content

Klintone apstiprina ASV ilgtermiņa ieinteresētību sadarbības veicināšanā ar Latviju

22. februārī darba vizītes ASV ietvaros ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis tikās ar valsts sekretāri Hilariju Klintoni (Hillary Clinton). Sarunu partneri apsprieda Latvijas – ASV attiecību attīstību, starptautisko attiecību aktualitātes, to skaitā – kopīgās misijas Afganistānā aspektus. Sarunā tika skarti arī tādi jautājumi kā enerģētika, dialoga veicināšana ar Krievijas Federāciju un notiekošais Baltkrievijā.

Valsts sekretāre H. Klintone augstu novērtēja Latvijas ieguldījumu globālo drošības problēmu risināšanā, uzsverot, ka šajā jautājumā Latvija un ASV ir stratēģiskie partneri. Viņa atkārtoti apliecināja, ka ASV intereses Baltijas jūras reģionā ir dziļas un stabilas, un ASV arī turpmāk būs uzticama Latvijas sabiedrotā gan divpusējās attiecībās, gan NATO ietvaros.

Ārlietu ministrs Ģ. V. Kristovskis pauda Latvijas apņemšanos turpināt misiju Afganistānā, lai radītu priekšnosacījumus stabilitātei reģionā, no kuras ir atkarīga daudzu starptautisko problēmu risināšana. H. Klintone pateicās par Latvijas ieguldījumu. Abi sarunu partneri bija vienisprātis, ka NDN (Ziemeļu apgādes tīkls) – transporta artērija no Rīgas līdz Afganistānai ir bijusi būtisks elements ASV pūliņos stabilizēt situāciju Afganistānā. Ģ. V. Kristovskis apliecināja Latvijas gatavību caur savu teritoriju transportēt ne tikai kravas ASV militārajam kontingentam, bet arī veikt preču piegādes.

Ārlietu ministrs Ģ. V. Kristovskis informēja valsts sekretāri par Latvijas un Krievijas dialogu, īpaši pieminot Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīti Maskavā 2010. gada decembrī. H. Klintone pauda atbalstu Latvijas vēlmei stiprināt attiecības ar Krieviju, uzsverot, ka Latvijas un ASV interesēs ir stabilas, demokrātiskas un modernas Krievijas kā uzticama partnera attīstība. 

Sarunas laikā tika skarts jautājums arī par situāciju Baltkrievijā. Ģ. V. Kristovskis atzīmēja, ka Latvija veido dialogu ar šo valsti, ievērojot visu interešu spektru. Gan H. Klintone, gan ministrs Ģ. V. Kristovskis uzsvēra ieinteresētību Baltkrievijas aktīvā dalībā Eiropā notiekošajos procesos, bet priekšnoteikums tam ir cilvēktiesību un demokrātijas normu ievērošana šajā valstī. Abi ministri pauda vienotu nostāju, ka ir nepieciešama tūlītēja pēc 19. decembra notikumiem aizturēto atbrīvošana.

Ārlietu ministrs Ģ. V. Kristovskis informēja valsts sekretāri par Latvijas valdības prioritāti veicināt enerģijas piegāžu diversifikāciju, akcentējot valsts ieinteresētību sadarboties ar ASV slānekļa gāzes iegulu izpētē Latvijas teritorijā, vēlmē būvēt sašķidrinātās gāzes termināli, kā arī paužot atbalstu atomelektrostacijas celtniecībai Lietuvā. Valsts sekretāre apliecināja ASV atbalstu Latvijas centieniem.

Mediju ievērībai!

24. februarī pulksten 11 Ārlietu ministrijā, K.Valdemāra ielā 3, plānota ārlietu ministra Ģirta Valda Kristovska preses konference par vizītes ASV rezultātiem. Interesentus lūgums pieteikties Ārlietu ministrijas Preses un informācijas nodaļā pa e – pastu [email protected] vai tālruni 67016272.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

Dalies ar ziņu