Skip to main content

KNAB priekšnieka atlasi piedāvā uzticēt nozares profesionāļiem

Saskaņā ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska uzdevumu izstrādāt priekšlikumus KNAB priekšnieka atlases procesa organizēšanai, Valsts kanceleja ir sagatavojusi piedāvājumu, kas paredz būtiski pilnveidot esošo kārtību, nosakot nepieciešamību KNAB priekšnieka atlasei izsludināt atklātu konkursu un kandidātu izvērtēšanu uzticēt komisijai, kurā darbojas nozares profesionāļi. VK priekšlikumi šodien tika izskatīti koalīcijas sadarbības padomes sēdē, pieņemot lēmumu uzdot VK sākt to saskaņošanas procedūru ar iesaistītajām iestādēm.

Atšķirībā no līdzšinējās kārtības, tiek piedāvāts ar Ministru kabineta rīkojumu izveidot pretendentu vērtēšanas komisiju, kurā darbojas nevis politiķi, bet nozares profesionāļi. Konkursu KNAB vadītāja amatam plānots organizēt divās kārtās, pirmajā kārtā izvērtējot pretendentu atbilstību formālajiem konkursa kritērijiem, bet otrajā kārtā padziļināti vērtējot pretendentu kompetenci un pieredzi. Komisijai būs tiesības virzīt uz Ministru kabinetu apstiprināšanai vienu vai vairākus kandidātus, savukārt Ministru kabinets lems par komisijas izvirzīto pretendentu ieteikšanu apstiprināšanai Saeimā.

Pretendentu vērtēšanas komisijā tiek piedāvāts iekļaut Augstākās tiesas priekšsēdētāju, ģenerālprokuroru, Satversmes aizsardzības biroja direktoru, Drošības policijas priekšnieku, bet komisijas vadību uzticēt Valsts kancelejas direktoram. Tāpat darbam komisijā tiks pieaicinātas arī nevalstiskās organizācijas, kas darbojas korupcijas novēršanas jomā. Lai pretendentu vērtēšanas procesu padarītu caurskatāmu, līdz konkursa izsludināšanai tiks sagatavots nolikums, kurā skaidri reglamentēta gan pretendentu pieteikšanās un izvērtēšanas kārtība, gan konkursam iesniedzamo dokumentu saraksts.

Valsts kanceleja piedāvā arī papildināt obligātās prasības KNAB priekšnieka amata kandidātiem ar nevainojamu reputāciju un vismaz trīs gadu pieredzi vadošā amatā valsts pārvaldē vai tiesību aizsardzības jomā. Lai veicinātu KNAB vadītāja atlases procesa caurredzamību, tiek piedāvāts sabiedrību savlaicīgi informēt par kandidātiem, kas pieteikuši savu dalību konkursā.
Kā ziņots iepriekš, V.Dombrovskis 7. jūlijā uzdeva Valsts kancelejai izstrādāt priekšlikumus KNAB priekšnieka atlases procesa organizēšanai. Valsts kancelejas priekšlikumi izstrādāti, ņemot vērā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas, kā arī organizācijas „Sabiedrība par atklātību Delna” priekšlikumus.

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta Preses sekretārs
Tālr.: 67082865, 
26556965
[email protected]

 

Dalies ar ziņu