Skip to main content

Kompensējamo medikamentu sistēmas būtība – maksimāli efektīva ārstēšana pēc iespējas lielākam pacientu skaitam

VM jau 2011.gadā veica izmaiņas normatīvajos aktos, tādējādi paredzot, ka pirmreizējiem pacientiem tiek izrakstīts lētākais savstarpēji aizvietojamais medikaments. Tas pacientu līdzmaksājumus pēdējos divos gados ir ne tikai būtiski samazinājusi, bet arī ļāvusi nodrošināt nepieciešamās zāles arvien lielākam pacientu skaitam. Kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība tika vērsta uz to, lai mainītu ārstu paradumu izrakstīt konkrēta ražotāja zāles, bet sekmētu zāļu vispārīgā nosaukuma norādīšanu receptēs, jo vislielākā ietekme zāļu izvēlē un rekomendāciju sniegšanā ir tieši ārstējošajam ārstam.

VM pastāvīgi informē par iespējām saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, tai skaitā saņemt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Regulāri tiek īstenota informatīvā kampaņa „Ārstējies nepārmaksājot!”, kas sniedz informāciju gan pacientiem, gan ārstiem. VM aicina ārstus izrakstīt pacientiem lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, tādējādi samazinot pacientiem līdzmaksājumus par medikamentiem.

Tendences liecina, ka ārsti arvien vairāk receptēs norāda zāļu vispārīgo nosaukumu vai references medikamentu, tādējādi pacientiem kompensējamo zāļu iegāde izmaksā lētāk. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem 2011.gadā no 502 375 unikālajiem pacientiem, kas saņēma kompensējamās zāles, 292 407 saņēma references zāles, savukārt 2012.gadā no 514 327 unikālajiem pacientiem references zāles saņēma jau būtiski vairāk – 340 763 unikālie pacienti. Tas liecina par pozitīvu tendenci references zāļu izrakstīšanā atbilstoši Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem.

Informāciju sagatavoja:
VM Komunikācijas nodaļa
Oskars Šneiders
Tālrunis: 67876008; 26378959
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu