Skip to main content

Kristovskis: Latvijas palīdzība Japānai būs pārdomāta

Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis šodien Ministra kabineta komitejas sēdē rosināja izvērtēt, kādu palīdzību Japānai varētu sniegt Latvija. Palīdzības sniegšanai jābūt izsvērtai un pārdomātai, jo, nosūtot kādu palīdzības kravu, jāņem vērā attālums, izmaksas un palīdzības efektivitāte. Jālemj par to, cik finansiāli liela un kāda veida palīdzību Latvijas puse sniegs, un lēmums par to jāpieņem valdībai, lai darbs noritētu koordinēti.

„Iespējams, Latvija varētu Japānai piedāvāt kādu rehabilitācijas vai atveseļošanas programmu zemestrīcē un cunami cietušajiem vai tamlīdzīgu palīdzības veidu, jo mums nav iespēju nosūtīt uz Japānu īpaši apmācītas glābēju vienības vai īpašu tehniku, kā to izdarījušās citas valstis, taču tas būs valdības lēmums,” norāda ārlietu ministrs.

„Attiecībā uz materiāliem un pārtiku, esam saņēmuši ziņu no Japānas puses, ka pagaidām tiek izmantots iekšzemē saražotais. Ja nepieciešamība pēc produktiem un medikamentiem radīsies, Japānas puse sniegs informāciju”.

Otrdien, 15.martā, ārlietu ministrs tiksies ar Japānas vēstnieku Latvijā, lai sīkāk pārrunātu, kādu palīdzību Latvija varētu sniegt Japānai.

Ministrija ir saņēmusi arī jautājumus no iedzīvotājiem par iespēju vākt ziedojumus Japānai. Visā pasaulē ziedojumu vākšanu jau ir uzsācis Sarkanais Krusts, un ziedojumus kopš šodienas pieņem arī Latvijas Sarkanā Krusta birojā.
Ģ. V. Kristovskis arī norāda, ka Ārlietu ministrija par savu galveno uzdevumu uzskata konsulārās palīdzības sniegšanu Latvijas valstspiederīgajiem, kas patlaban atrodas Japānā. Latvijas vēstniecībai Japānā ir ziņas par 72 no 76 valstspiederīgajiem. Divas personas, kas bija vistuvāk zemestrīces epicentram Sendai pilsētā, ir devušas ziņu, ka ar viņām viss kārtībā. Vairāki cilvēki jau devušies prom no Japānas vai gatavojas aizlidot. Starp vēstniecību un ĀM notiek nemitīga informācijas apmaiņa.

Izmantojot iespēju, Ārlietu ministrija arī atgādina, ka Latvijas vēstniecība uztur regulārus kontaktus ar Japānas atbildīgajām iestādēm. Ceļotājiem, kas šobrīd atrodas Japānā, ir iespējams sazināties ar Latvijas vēstniecību pa e-pastu [email protected] vai diennakts dežūrtālruni: + 81 80 3449 0093.

Ārlietu ministrija lūdz visus, kam ir ziņas par savu tuvinieku vai draugu iespējamo atrašanos dabas katastrofas skartajā Japānā, informēt par to Konsulāro departamentu pa diennakts dežūrtālruni: 29287398.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

 

Dalies ar ziņu