Skip to main content

Kristovskis piedalās LTF 3. sasaukuma Domes ārkārtas sēdes atcerei veltītajā pasākumā

10. janvārī Latvijas ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis piedalīsies svinīgajā pasākumā, kas veltīts Latvijas Tautas Frontes (LTF) 3. sasaukuma ārkārtas domes sēdes atcerei. Tāpat kā pirms 20 gadiem pasākums notiks Latvijas Universitātes Lielajā aulā.

Pasākuma ievadvārdus teiks Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, pasākumu atklās bijušais LTF priekšsēdētājs Romualds Ražuks, un kā pirmie savas uzrunas teiks Latvijas Republikas ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis un Lietuvas Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Antans Vaļonis . Uzrunas teiks arī pirmais LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns un bijušais Latvijas Ministru padomes priekšsēdētājs Ivars Godmanis.

Svinīgo pasākumu par godu LTF 3. sasaukuma ārkārtas domes sēdes atcerei apmeklē arī viesi no Igaunijas un Lietuvas – Lietuvas Republikas Neatkarības akta parakstītāji Česlovs Juršēns un Broņislavs Kuzmicks, kā arī bijušais Igaunijas Tautas frontes "Rahvarinne" pārstāvis Reins Ruutsoo.

Kā zināms, 1991. gada 12. janvārī notika LTF 3. sasaukuma ārkārtas Domes sēde, kurā tiek pieņemts lēmums par nevardarbīgās pretošanās pasākumu organizāciju Rīgā un citās Latvijas pilsētās, tika arī nolemts 13.janvārī rīkot Vislatvijas tautas manifestāciju. Naktī uz 14. janvāri sākās PSRS Bruņoto spēku vardarbīgās akcijas Viļņā un izskanēja LTF aicinājums celt barikādes.

1991. gada janvāra barikāžu laikā Ģ.V.Kristovskis bija viens no valsts aizsardzības pasākumu vadītājiem un nodibināja sadarbību ar nevardarbīgās pretošanās teorijas autoritāti profesoru Džīnu Šarpu no Alberta Enšteina institūta ASV.

„1991. gada janvāris, no vienas puses, līdzīgi Baltijas ceļam parādīja, ka baltieši par savu neatkarību grib un prot cīnīties ar nevardarbīgām metodēm. No otras puses, tieši janvāra dienas radīja stingru pārliecību, ka atjaunotajā Latvijas Republikā jāorganizē spēki, lai varētu nodrošināt arī bruņotu valsts aizsardzību. Tika likti pamati Zemessardzei, kas divu gadu laikā izauga par 17 000 vīru lielu bruņotu brīvprātīgo militāro spēku. Tieši mūsu apņēmība aizstāvēt savu neatkarību par katru cenu 1991. gadā atnesa mums brīvību,” atceras Ģ. V. Kristovskis.
 

 
Informāciju sagatavoja:
Dace Balode
ministra padomniece preses jautājumos
Latvijas Republikas Ārlietu ministrija
Tālrunis: 67015976
[email protected]

Dalies ar ziņu