Skip to main content
Kristovskis: “Ventspils lieliski var pastāvēt un attīstīties arī bez Lemberga līdzdalības!”

Kristovskis: “Ventspils lieliski var pastāvēt un attīstīties arī bez Lemberga līdzdalības!”

Aivara Lemberga pirmās instances tiesas procesa noslēgums un sprieduma pasludināšana neapšaubāmi ir visas valsts svarīgāko notikumu topa augšgalā. Tādēļ, lai arī citu tēmu sarunai par pilsētai būtiskām lietām netrūkst, ar Ventspils opozīcijas līderi Ģirtu Valdi Kristovski šoreiz runājam par Aivara Lemberga lomu un ietekmi Ventspilī, kā arī par to, vai gaidāmas kādas pārmaiņas.

– Divpadsmit gadus ilgusī “Lemberga lietas” skatīšana pirmajā instancē ir beigusies, un Aivars Lembergs apcietināts turpat tiesas zālē. Kā, jūsuprāt, tas ietekmēs un vai ietekmēs Ventspili un ventspilniekus?

– Iespējams, ka Lemberga apcietināšanas fakts kādam ir emocionāls šoks. Taču kopumā tas nevienu nepārsteidz. Viņš jau ilgstoši sabiedrību gatavoja šim faktam. Pats piedēvēja sev opozicionāra statusu, pielīdzināja sevi Navaļņijam līdzīgam moceklim. Lai sabiezinātu krāsas un demonizētu Kristovski un Landmani, Lembergs pirms dažām dienām pat izplatīja kārtējos paša izdomātus pekstiņus, ka Kristovskis un Landmanis Rīgas apgabaltiesai pieprasījuši – uzsveru, nevis lūguši, bet pieprasījuši – Lembergu arestēt. Tā teikt, ar nacista Gēbelsa cienīgu aukstasinību viņš pats nodedzina reihstāgu. Taču arī pēc šī nepārspējamā meļa aresta lielos vilcienos un īstermiņā ventspilnieku ekonomiskajā un sabiedriskajā dzīvē nekas nemainīsies. Lemberga loma pilsētas ikdienas dzīvē bijusi neiedomājami pārspīlēta, tāpēc pierādīsies, ka Ventspils lieliski var pastāvēt un attīstīties arī bez šīs personas līdzdalības. Noteikti būs mazāk izšķērdības. Tas gan. Viņa “Audi A8” uzturēšanai pašvaldības policija mēnesī vien tērēja 4–5 tūkstošus eiro. Iespējams, pat par kādu decibelu Ventspils domes finansētajos plašsaziņas līdzekļos pieklusīs ļaunprātīgā retorika pret Latvijas valsti, pret Lemberga praktizētās korupcijas apkarotājiem. Redzēsim, kas ventspilnieku dezinformēšanai un muļķošanai tagad tiks pielaists pie Ventspils pilsētas domes oficiālā interneta portāla, kas aizvietos Lemberga “varoņgaitas” laikraksta “Ventas Balss” slejās. Prettiesisko un koruptīvo darbību attaisnošanai vajag sātanisku iedvesmu un pārliecību. Aizstājēju atrast nebūs tik vienkārši.

– Vai no jūsu atbildes būtu jāsaprot, ka Lemberga arestam ir pakārtota nozīme?

– Tieši tā. Arests apstiprina visiem zināmu faktu, ka Lembergs ir ļaunprātīgi ietekmējis sabiedrības procesus, lai pats varētu izšķērdēt, nozagt simtiem miljonu eiro lielus līdzekļus. Tātad ventspilniekiem pašiem jādomā, vai tas ir labi darīts, vai to atsver dažas celtnes, kas pilsētā uzbūvētas nevis par Lemberga nopelnīto, bet gan par Eiropas Savienības, eiropiešu dāvāto, par Ventspils ostas treknajos gados neizzagto, pārpalikušo naudu. Cilvēkiem pašiem jāsāk vērtēt pašvaldības vadību saskaņā ar tiesiskiem, morāli ētiskiem standartiem. Cik lietderīga pilsētas garīgajai veselībai ir vara, kas paštīksminās, izplata melus, ir ieslīgusi savtīgumā un korupcijā, tiek tiesāta! Ventspilnieku prāti ir mērķtiecīgi piesārņoti gadiem. Lemberga notiesāšana nenes pārmaiņas. Pagaidām fiksēts ir tikai soda fakts. Pārmaiņas ir jāgrib un jāveicina pašiem ventspilniekiem.

– Tātad līdz ar Lemberga notiesāšanu jāpievēršas varas morāli ētiskiem aspektiem?

– Nav šaubu. Pašvaldības vadītājs, kurš piesavinās un nobēdzina simtiem miljonu eiro paša vadītās pilsētas līdzekļu, pirmkārt, ir amorāla un neētiska personība. Pēc tam jau seko kriminālās darbības. Lembergs saka, ka miljonus ir nopelnījis. Kur? Kādā biznesā? Ja viņš uzgāja zelta āderes, kāpēc pie tās nepielaida citus ventspilniekus?

– Tomēr ventspilnieki joprojām uzskata, ka Lembergs ir labs saimnieks, daudz ko panācis, tas atsver pastrādātos noziegumus!

– Jā, ir cilvēki, kas tā uzskata. Tieši uz šādu propagandu Lembergs ir paļāvies. Kā visi diktatori. Hitlers arī Vācijā sabūvēja ceļus un monumentālas celtnes, vācu tauta gavilēja par pārmaiņām, kamēr blakus koncentrācijas nometnēs ciniski iznīcināja citādi domājošos. Par to ir vērts padomāt, un salīdzināt ar Ventspilī notiekošo. Par Eiropas Savienības un Latvijas valsts budžeta naudu, daļēji arī par pašvaldības līdzekļiem ir uzbūvēta iespaidīga celtne – koncertzāle “Latvija”. Taču Lembergs ir izsaimniekojis, nobēdzinājis, ir notiesāts par līdzekļu piesavināšanos apjomā, par kuru varēja uzbūvēt vismaz 10 tādas koncertzāles vai 5–6 augsto tehnoloģiju centrus un rūpniecības zonas! Kas te būtu attaisnojams?! Ventspils līdzšinējā vara ir liekulības, tiesiskuma un demokrātijas parodija, kas piesedzas ar par Eiropas naudu iepirktām greznuma lietiņām. Tas diemžēl ir tieši tik skarbi.

– Nav noslēpums, ka, lai arī Aivaram Lembergam bija tiesas noteikts aizliegums pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus, viņš varas grožus no savām rokām neizlaida. Tagad varētu veidoties situācija, ka domes pozīcija palikusi bez “galvas”. Vai līdz ar Aivara Lemberga apcietināšanu tiesas zālē tiešām var teikt, ka viņa ērai Ventspilī pienācis gals?

– Viens no iemesliem, kāpēc tiesa piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu, ir tas, ka Lembergs viņa lietas izmeklēšanas laikā ignorēja viņam tiesas noteiktos aizliegumus, tostarp aizliegumu vadīt domi un Ventspils brīvostu. Ikviens zina, ka viņš to darīja. Pēdējā laikā tiesas noteiktos aizliegumus viņš izaicinoši pārkāpa. Šī sasaukuma opozīcijas deputāta darbības četros gados esmu sapratis, kā darbojas Ventspils pašvaldības varas mehānisms. Jā, Lembergs ir autoritārs vadonis. Taču viņam ir krietns bariņš aizvietotāju domes vadībā. Lembergs viens nevarēja pastrādāt tos noziegumus, par kuriem tagad ir notiesāts pirmajā instancē. Viņš ne uz brīdi nav apstājies pārkāpt likumu! Ne uz brīdi! Tā ka nekāda apjukuma Ventspils pilsētas domē nevar būt. Protams, ka pie varas palicēji būs piesardzīgāki. Pirms četriem gadiem, iesaistoties Ventspils pārvaldē, man kā mazākuma deputātam nebija nekādu ilūziju, jo Ventspils pilsētas domes pārvalde ir nedemokrātiska un autoritāra, orientēta uz izšķērdību un pašlabuma gūšanu, taču – ka tā ir tik netaisnīga un amorāla, tik sapuvusi, es iepriekš nevarēju pat iedomāties.

– Sprieduma pasludināšanas laikā nolasītais Aivaram Lembergam konfiscētās mantas saraksts, jādomā, ne vienam vien radīja šoku. Kā teikts kādā komentārā pilsētas oficiālajā portālā ventspils.lv – “Izrādās, ka Lembergam piederējusi puse Kurzemes! Neaptverami. Ko viens domes darbonis ir sastrādājis! Kāds vēriens šim.”

– Trāpīgs salīdzinājums. Taču mani nekad nav interesējis, kas Lembergam pieder. Skaidrs ir tas, ka gadiem ilga procesa laikā Lembergs tiesai ar visu savu advokātu pulku nav spējis pierādīt, ka to sarausto mantību viņš ir nopelnījis ar smagu un mērķtiecīgu darbu. Viņu dažkārt mēdz saukt par biznesmeni. Pats viņš sev piekāris nacionālā kapitālista birku. Kāds viņš biznesmenis un kapitālists! Visas tās uzņēmumu shēmas ir tikai vienam mērķim, slēpt pašvaldības vadītāja dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas rezultātā piesavināto pašvaldības un Ventspils ostas privatizācijā nelikumīgi iegūto naudu. Pat gadījumā, ja tas būtu noticis likumīgi, ir neētiski vadīt pilsētu, būt reizē biznesmenim, vadīt paša izveidotu biedrību “Biznesa attīstības asociācija”, kas ne tikai nodrošina monopolstāvokli pret pārējiem uzņēmējiem, bet arī liek tiem maksāt nodevas biedrībai, kuru vada alkatīgs pilsētas tēvs. Tas ir noziedzīgs interešu konflikts. Lūk, arī rezultāts – Lembergam pieder puse Kurzemes. Turklāt šādā veidā, ar šādu “leģendāru” biedrību “Biznesa attīstības asociācija” un “Ventspils attīstības aģentūra”, kas atmazgā publiski piesavinātus līdzekļus, Lembergs ir ticis pie savas ap 7000 eiro lielās pensijas. Ja tādu saņem pirmajā instancē par krimināliem noziegumiem notiesāta persona, tad katram godīgam, likumību ievērojušam ventspilniekam būtu jāmaksā vismaz divas reizes lielāka pensija! Taču tādu Lembergs nevienam nav sarūpējis.

– Un tomēr ne vienam vien Ventspils un arī citu Latvijas pilsētu iedzīvotājiem Lembergs asociējas ar “īstu saimnieku”, kurš pratis sakopt un noturēt Ventspili augstā līmenī. Pēc koncertzāles “Latvija”, tagad top miljonus vērts Zinātnes un inovāciju centrs. Vai šie objekti tiktu uzbūvēti arī bez “Lemberga faktora”?

– Neapšaubāmi, vizuāli ir acīmredzama pilsētas izaugsme salīdzinot ar padomju laiku. To nevar noliegt. Tomēr visā tajā, ka Ventspils ir tāda, kāda tā ir, ir ļoti daudzu cilvēku darbs, minētajos objektos ir investēta Eiropas Savienības fondu, eiropiešu, brīvostas un valsts nauda. Lemberga piesavinātās naudas gan tur maz. Par to viņš tiek tiesāts. Tiesas spriedums un ar to saistītās parādības tā arī ir jāvērtē. Skaistās paraugceltnes ir tikai Lemberga un viņa tuvāko līdzgaitnieku iecerētā indulgences nodeva ventspilniekiem. Tomēr varēja būt gaumīgāk un vairāk. Tie, kas tajā saskata īsta saimnieka roku, visticamāk, nespēj aizdomāties, ka paralēli ir izniekoti, izzagti simtiem miljoni eiro. Droši vien šiem ļaudīm būs interesanti iepazīties ar Lembergu notiesājošā sprieduma materiāliem.

 

Autors: Ilona Bērziņa, www.ventspilnieks.lv

Dalies ar ziņu