Skip to main content

Latvija ir ieinteresēta veicināt sadarbību ar Ķīnas universitātēm un zinātniskajām institūcijām

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, turpinot darba vizīti Ķīnā, šodien, 5. septembrī, tikās ar Pekinas Straptautisko Studiju universitātes (Beijing International Studies University (BISU)) vadītājiem un studentiem.

Tikšanās laikā ar universitātes vadītājiem – prezidentu Cao Weidong, viceprezidentu Li Xiaomu, padomes priekšsēdētāju Gu Xiaoyuan un padomes priekšsēdētāja vietnieku Zhu Guanghao – Ašeradens pārrunāja abu valstu sadarbību izglītības un zinātnes jomā, latviešu un ķīniešu valodu apmācības jautājumus, kā arī studentu apmaiņas programmas.

“Latvija ir ieinteresēta veicināt sadarbību starp abu valstu universitātēm un zinātnes institūcijām, sekmējot studentu apmaiņas programmas un zinātnieku kopēju projektu īstenošanu,” norādīja ekonomikas ministrs A.Ašeradens. Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotās informācijas, 2015./2016.akadēmiskā gada sākumā Latvijas augstskolās studēja 27 Ķīnas Tautas Republikas studenti.

Uzrunas laikā ministrs pauda gandarījumu un pateicību, ka 2015. gadā Pekinas universitātē tika atklāta Latviešu valodas bakalaura programma, kurā jau pirmajā studiju gadā uzņemti 20 studenti, kurus ar Latviešu valodas aģentūras atbalstu apmāca pasniedzējs no Latvijas. Šā gada jūnijā Rīgas Tehniskā universitāte un Pekinas universitāte parakstīja vienošanos par Latviešu valodas programmas ieviešanu priekš Ķīnas studentiem.

Tāpat Ašeradens informēja, ka ķīniešu valodu Latvijā var apgūt jau kopš 1994. gada un šobrīd to var izdarīt četrās universitātēs. 2013. gadā tika atklāts arī Latvijas universitātes centrs Konfūcija institūts, kas ķīniešu valodas apguvi padara vēl pieejamāku, vienlaikus iepazīstoties arī ar Ķīnas kultūru. Savukārt latviešu valodu var apgūt trīs Ķīnas universitātēs, kā arī Ķīnas – Latvijas akadēmiskās sadarbības centrā, kas 2015. gadā tika atklāts Ziemeļķīnas Zinātņu un tehnoloģiju institūtā. Centra galvenais uzdevums ir stiprināt abu valstu sadarbību visās zinātņu nozarēs.

“Paralēli aktīvi strādājam pie līgumtiesiskās bāzes izglītības un zinātnes jomā paplašināšanas. Ķīnas Ministru prezidenta vizītes Latvijā laikā šā gada novembrī plānots parakstīt abu valstu valdību vienošanos par divpusējās sadarbības stiprināšanu izglītībā un zinātnē. Arī Latvijas universitātes ir izteikušas interesi paplašināt sadarbību ar Ķīnas universitātēm,” norādīja Ašeradens. Sadarbības līgumus par studentu apmaiņu ar Ķīnas universitātēm jau šobrīd ir parakstījušas Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Daugavpils Universitāte un Rīgas Stradiņa universitāte.

Tikšanās noslēgumā Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens Pekinas universitātes padomes priekšsēdētājai Gu Xiaoyuan dāvāja Latvijas eiro monētu “Rainis un Aspazija”, savukārt Latvijas vēstnieks Ķīnā Pekinas Universitātei pasniedza latviešu valodas mācību grāmatas.

Kā informējām iepriekš, Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens no 3. līdz 11. septembrim atrodas darba vizītē Ķīnā, kuras laikā pārrunās Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības paplašināšanas iespējas ar augsta līmeņa Ķīnas amatpersonām, kā arī piedalīsies Latvijas dienās Ķīnā un Latvijas – Ķīnas biznesa forumā.

Līdz ar ministru vizītē uz Ķīnu devušies vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmēji no transporta, kokapstrādes, pārtikas, tekstila dizaina, kā arī juridisko un tulkojumu pakalpojumu sniegšanas nozarēm. Lielāko uzņēmēju delegācijas skaitu sastāda kokrūpniecības nozares uzņēmumu pārstāvji – 11 Latvijas kompānijas.

Papildu informācija par Latvijas – Ķīnas ekonomisko sadarbību

2015. gadā ar Ķīnu bija EUR, kas ierindoja Ķīnu 12. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. 2015. gadā Ķīna bija Latvijas 23. nozīmīgākais eksporta un 9. nozīmīgākais importa partneris. Tirdzniecības bilance ar Ķīnu bija negatīva (-340,6 milj. EUR).

2015. gadā Latvijas preču eksports uz Ķīnu bija 108,5 milj. EUR, kas ir par 3% vairāk nekā 2014. gadā, bet imports no Ķīnas – 415,5 milj. EUR

2015. gada beigās Ķīnas uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā 5,8 milj. EUR. Latvijas uzkrātās tiešās investīcijas Ķīnā bija 0,1 milj. EUR.

Papildus informācija:
Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
E-pasts: [email protected]; [email protected]

Dalies ar ziņu