Skip to main content

Latvija un Ukraina paplašinās ekonomisko sadarbību

2012. gada 10. februārī Latviju oficiālajā vizītē apmeklēja Ukrainas premjerministrs Mikola Azarovs, un, tiekoties ar Latvijas Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, valstu vadītāji vienojās aktīvi paplašināt ekonomiskos sakarus starp abām valstīm. Vizītes noslēgumā M. Azarovs apliecināja Ukrainas gatavību nekavējoties risināt jautājumus, kas Latvijas uzņēmējiem traucē aktīvāk strādāt Ukrainas tirgū, tostarp, saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa atmaksu un muitas procedūrām.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis: „Latvijas un Ukrainas ekonomiskās sadarbības potenciāls ir krietni lielāks par pašreizējo līmeni un labvēlīgāki apstākļi tā attīstībai būs nozīmīgs ieguvums abām valstīm. Perspektīvākās nozares ir tranzīts un loģistika, tostarp, attīstot jaunus kravas vilcienu savienojumus, mašīnbūve, videi draudzīgi enerģētikas risinājumi un informācijas tehnoloģijas. Ukrainas tirgus, ko veido 45 miljoni iedzīvotāju, Latvijas uzņēmējiem kļūst aizvien pievilcīgāks, un, novēršot dažādus administratīvos šķēršļus, abu valstu ieguvumi pieaugs.”

Tāpat M. Azarovs atbalstīja V. Dombrovska priekšlikumu šogad Rīgā organizēt Ukrainas uzņēmēju rūpniecisko izstrādājumu izstādi, lai sniegtu Latvijas uzņēmējiem labākas iespējas nepastarpināti iepazīties ar to piedāvājumu un veidot jaunus biznesa kontaktus. Balstoties uz šodienas divpusējās tikšanās laikā un diskusijās ar uzņēmējiem pārrunāto, šī gada jūnijā plānotajā Latvijas un Ukrainas valdību starpvaldību komisiju sēdē tiks pārspriesti konkrēti abu valstu uzņēmēju sadarbības projekti.

Abas puses atzinīgi novērtēja arī Ukrainas un ES sadarbības mehānismu virzību un V. Dombrovskis apliecināja Latvijas atbalstu Ukrainas integrācijai ES telpā, tostarp noslēdzot Ukrainas un ES asociācijas līgumu, un vīzu režīma liberalizācijai, kad Ukraina būs izpildījusi nepieciešamos priekšnosacījumus. Tāpat Latvijas premjers uzsvēra, ka, lai virzītos uz priekšu, Ukrainai ir svarīgi turpināt nostiprināt demokrātiskās vērtības un likuma varu.

Vizītes laikā Latvijas un Ukrainas amatpersonas parakstīja trīs dokumentus, kuru mērķis ir paplašināt abu valstu sadarbības iespējas. Valstis parakstīja Latvijas un Ukrainas Ekonomiskās sadarbības programmu 2012. – 2013. gadam, Sadarbības programmu zinātnē un tehnoloģijās, kā arī Saprašanās memorandu starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Ukrainas Investīciju un nacionālo projektu aģentūru.

M. Azarova vizīte Latvijā bija pirmā Ukrainas premjerministra vizīte Latvijā kopš tās neatkarības atjaunošanas, un tā notika Latvijas un Ukrainas diplomātisko attiecību dibināšanas 20. gadadienas priekšvakarā. Latvija un Ukraina divpusējās diplomātiskās attiecības nodibināja 1992. gada 12. februārī.

Ukraina ir 17. nozīmīgākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris un 5. nozīmīgākais partneris ārpus ES. 2011. gada 11 mēnešos Latvijas ārējās preču tirdzniecības apgrozījums ar Ukrainu sasniedza 281,3 miljonus ASV dolāru. Latvijas preču eksports uz Ukrainu bija 98,3 miljoni ASV dolāru, savukārt imports – 183 miljoni ASV dolāru. Šī gada janvāra beigās Latvijā bija reģistrēti 565 uzņēmumi ar Ukrainas kapitālu.

Foto no Ukrainas premjerministra vizītes Latvijā un tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Valdi Dombrovski

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865, +371 26556965
[email protected]

Dalies ar ziņu