Skip to main content

Latvijai jau trešo gadu straujāk augošā ekonomika ES

Publicētie iekšzemes kopprodukta (IKP) dati par šā gada trešo ceturksni liecina, ka situācija Latvijas ekonomikā saglabājas laba. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni IKP palielinājies par 4,5%, ko līdzīgi kā šā gada pirmajos divos ceturkšņos lielākoties noteicis iekšējais pieprasījums, kamēr eksporta pieauguma tempi šajā ceturksnī bija negatīvi. Būtiski, ka šis ir augstākais ceturkšņa IKP pieaugums šajā gadā, savukārt pirmajos trijos ceturkšņos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu IKP audzis par 4,2%.

Diemžēl atkal neiepriecina investīciju dinamika, kur salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni atkal vien neliels pieaugums 3% apmērā, kas, lai gan ir labāks rādītājs nekā iepriekšējos ceturkšņos, vidējā termiņā varētu piebremzēt ekonomikas attīstību. Tomēr tas gan netraucēs Latvijai, visticamāk, arī šogad būt straujāk augošajai ekonomikai Eiropas Savienībā (ES). Finanšu ministrija (FM) prognozē, ka IKP 2013. gadā arī kopumā varētu palielināties par 4,2%.

Stabils darba samaksas pieaugums un bezdarba līmeņa samazinājums ļauj prognozēt, ka privātais patēriņš būs galvenais ekonomikas virzītājspēks arī šā gada pēdējā ceturksnī, savukārt jau ar nākamā gada sākumu ekonomikas modelis atkal mainīsies un izaugsmes kļūs sabalansētāka starp iekšējo un ārējo pieprasījumu. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni šā gada trešajā ceturksnī eksporta apjoms samazinājies par 1,3%.

Sagaidāms, ka eksporta pieaugumu nākamgad veicinās ekonomiskās situācijas uzlabošanās ES, savukārt pēc jaunā gada eksporta datus arvien mazāk ietekmēs faktori, kas šogad bremzēja eksporta pieaugumu – AS „Liepājas metalurgs” darbības apturēšana, mazāka nekā pērn lauksaimniecības raža un tranzīta apjoma kritums. Saskaņā ar FM prognozēm IKP arī 2014. gadā palielināsies par 4,2%.

Saskaņā ar publicētajiem IKP datiem šā gada trešajā ceturksnī visstraujākie pieaugumi bija vērojami būvniecībā un tirdzniecībā, kā arī komercpakalpojumu nozarēs. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni būvniecība un tirdzniecība palielinājusies par attiecīgi 11,6% un 5,4%, savukārt komercpakalpojumi auguši par 10,5%. Pozitīvi, ka, pat neskatoties uz AS „Liepājas metalurgs” darbības apturēšanu, izaugsme atkal vērojama apstrādes rūpniecībā, kur salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni izlaide pieaugusi par 2,5%. Negatīvi pieauguma tempi šajā ceturksnī bija vērojami vienīgi lauksaimniecības un pārējā rūpniecībā.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

Dalies ar ziņu