Skip to main content

Lēmuma atlikšana par vecāku pabalsta izmaksu nav saistīta ar plānoto bērnu kopšanas pabalsta palielinājumu

Lēmuma pieņemšana valdībā par Labklājības ministrijas (LM) izstrādātajiem grozījumiem likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu uz nedēļu atlikta saistībā ar plānoto vecāku pabalsta izmaksas jauno kārtību, nevis plānoto bērnu kopšanas pabalsta palielinājumu, atgādina LM.

Iepriekšminētais attiecas tikai uz vecāku pabalsta izmaksas kārtības un apmēra izmaiņām no 2014.gada 1.oktobra. Proti, šī brīža vienošanās paredz piešķirt vecāku pabalstu 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja bruto algas līdz bērna pusotra gada vecumam. Šos grozījumus ir būtiski saskaņot ar Tieslietu ministriju, jo LM tajos saskata Satversmes tiesas riskus.

Jau iepriekš LM eksperti norādījuši, ka panāktā vienošanās nav labākā alternatīva jauno vecāku atbalstam. LM uzsver, ka piedāvātais risinājums var radīt papildu riskus noteiktām sabiedrības grupām. Piemēram, tas var negatīvi ietekmēt sieviešu iespējas turpināt vai atsākt nodarbinātību pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām. Tāpat tas var radīt ievērojamu sociālajiem riskiem neapdrošinātu cilvēku loku, kā arī paredz vecāku pabalsta veidā sniedzamā atbalsta samazinājumu 36% pabalsta saņēmēju, proti, cilvēkiem ar bruto algu virs Ls 500 mēnesī.

Piemēram, ja vecāks saņem Ls 500 bruto, tad līdzšinējo Ls 350 vecāku pabalsta vietā viņš ik mēnesi saņems Ls 218,75 vecāku pabalstu un Ls 120 bērnu kopšanas pabalstu. Kopā – Ls 338,75. Tas nozīmē, ka visiem vecākiem, kuru alga uz papīra sasniedz vai ir lielāka par Ls 500, esošā vienošanās ik mēnesi samazina līdz šim garantēto ienākumu aizvietojumu.
Likumprojekta redakcijas ietvaros piedāvātā regulējuma pamatā ir Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„TB/LNNK”, Reformu partijas frakcijas un Neatkarīgo deputātu grupas pārstāvju priekšlikums, kas tika izdiskutēts koalīcijas partneru pārstāvju demogrāfijas darba grupā.

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče
LM Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67021581, 29538825
[email protected]

Dalies ar ziņu