Skip to main content

Martā apstrādes rūpniecība atgriezusies pie izaugsmes

Pēc ražošanas apjomu krituma apstrādes rūpniecībā šā gada pirmajos divos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgajiem mēnešiem, martā apstrādes rūpniecība uzrādījusi 3,9% izaugsmi. Līdz ar to 2014. gada pirmais ceturksnis apstrādes rūpniecībā ir noslēdzies ar 0,3% pieaugumu, salīdzinot ar pirmo ceturksni pērn. Pieaugumus ir uzrādījušas divas lielākās apstrādes rūpniecības nozares – pārtika un kokapstrāde, taču samazinājusies ražošana metālapstādes nozarē un turpina kristies izlaide metālu ražošanā.

Iepriecina fakts, ka izlaides apjomi pārtikas produktu ražošanā turpina pieaugt un kopumā pārtikas produktu izlaide, salīdzinot ar 2013. gada martu, ir augusi par 4,5%. Pārtika ir viena no svarīgākajām apstrādes rūpniecības nozarēm, kas sastāda teju ceturtdaļu no visas apstrādes rūpniecības izlaides, taču šīs produkcijas realizācija ir lielā mērā atkarīga no austrumu tirgiem, kas ir īpaši nestabili šodienas ģeopolitiskā konflikta apstākļos. Piemēram, pērnā gada ceturtajā ceturksnī 54% no visa pārtikas produktu eksporta tika novirzīti tieši uz Krieviju. Nav izslēgta ražošanas apjomu samazināšanās atsevišķiem pārtikas ražotājiem, kuri jau ir cietuši Krievijas rubļa un Ukrainas grivnas kursu kritumu dēļ.

Vēl lielāku produkcijas apjoma tempu kāpumu martā uzrādīja kokapstrāde, pieaugot par 10,2%, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. Šajā nozarē situācija ir samērā stabila un prognozējama, jo galvenie eksporta tirgi Latvijas meža nozares produkcijai ir Zviedrija, Lielbritānija un Vācija. Izaugsmi uzrāda arī citas apstrādes rūpniecība nozares, kā ķīmija, nemetālisko izstrādājumu ražošana, elektrisko iekārtu, kā arī mehānismu un darba mašīnu ražošana. Vislielāko pieaugumu nodrošinājuši datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotāji – 83,2% kāpums gada griezumā, kas mums ļauj lepoties ar vietējo uzņēmēju spēju radīt augstas pievienotās vērtības inovatīvus produktus, kā arī nodrošināt pieprasījumu pēc tiem.

Taču ir arī nozares, kurās vērojams izlaides apjomu kritums martā. Nozīmīgs samazinājums joprojām ir metālu ražošanā, kur nozares izlaide saruka gada griezumā par 79,5%, un salīdzinājumā ar šā gada februāri – par 3,6%. Tas norāda uz problēmām nozarē ne tikai saistībā ar AS “Liepājas metalurgs” darbības pārtraukšanu pērnā gada pavasarī, bet arī uz sarežģījumiem nozarē kopumā. Piemēram, maksātnespējas stāvoklī nonācis alumīnija sakausējumu un citu metālizstrādājumu ražotājs AS “Krāsainie lējumi”. Apjomus samazinājis arī SIA “Dīlers”. Tie bija divi nozīmīgākie nozares pārstāvji pēc ražošanas apturēšanas uzņēmumā AS “Liepājas metalurgs”. Salīdzinājumā ar pērnā gada martu nelielu saražotās produkcijas kritumu uzrādīja arī metālapstrādes nozare 1,8% apjomā.

Negatīvie pieauguma tempi apģērbu, kā arī tekstilizstrādājumu ražošanā visdrīzāk skaidrojami ar valūtas kursa svārstībām un apstākļu pasliktināšanos ārējos tirgos, īpaši Krievijā, jo tieši uz šo valsti tiek eksportēta praktiski visa nozarē saražotā produkcija. Tādējādi martā, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo periodu, kritums apģērbu ražošanā sastādīja 17,0%, bet samazinājums tekstilizstrādājumu ražošanā – 1,6%.

Runājot par rūpniecību kopumā, tās gada samazinājumu martā 1,6% apmērā noteica ievērojamais kritums siltumenerģijas un gāzes apgādē par 19,2%. Savukārt ieguves rūpniecība šajā pašā laika periodā pieauga par 15,4%.

Eiropas Komisijas ikmēnesi apkopotais Ekonomikas sentimenta indekss kāpj jau kopš pērnā gada maija, t.i., gadu, norādot uz uzņēmēju un patērētāju pozitīvā noskaņojuma saglabāšanos. Tas savukārt liecina par ekonomiskās aktivitātes gaidāmo pieaugumu Eiropas Savienībā, tajā skaitā, ārējā pieprasījuma potenciālo kāpumu, kas pozitīvi ietekmēs vietējo uzņēmēju ražošanas apjomus un eksportu. Šo tendenci jau apstiprina Latvijas rūpnieku konfidences rādītājs, kas pēc straujā krituma martā, līdz ar jaunākajiem konfidences indeksa datiem aprīlī, ir uzrādījis samērā spēcīgu kāpumu.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu