Skip to main content

Mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums uzņem ātrumu

Mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada martā, salīdzinot ar iepriekšējā gada martu, ir pieaudzis par 3,8%. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem tas ir būtisks uzlabojums.

Kā arī bija gaidāms gada sākumā patērētāju piesardzība attiecībā uz eiro ieviešanu radīja nelielas svārstības mazumtirdzniecības apgrozījuma datos. Šo piesardzību veicināja šķietamā inflācija, ko radīja lata un eiro valūtas vērtības atšķirības. Statistika gan liecina, ka praktiski visu ikdienas preču cenas ir palikušas pārsvarā nemainīgas, ja izslēdz tipiskās sezonālās cenu svārstības atsevišķām precēm vai pakalpojumiem.

Patērētājiem adaptējoties jaunajai monetārās vērtības mērvienību skalai, šis īstermiņa efekts ir sevi izsmēlis, un gaidāms, ka turpmākais mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums būs samērāms ar algu un nodarbinātības kāpumu, kas arī šogad sola būtisku privātā patēriņa ieguldījumu ekonomikas izaugsmē.

Kā liecina Eiropas Komisijas publicētie konfidences indikatori, gan patērētāju, gan arī tirgotāju redzējums par ekonomisko situāciju valstī ir optimistisks. Tas gan ir saprotams, jo bezdarbs valstī turpina sarukt, algas kāpj un attiecīgi uzlabojas arī privātais patēriņš.

Statistika par martu sevī jau iekļauj periodu, kad Ukrainā sākās nemieri, un uzlabojums mazumtirdzniecības datos var šķist mulsinošs. Taču, jāņem vērā, ka privātais patēriņš nav tik ļoti jūtīgs pret politisko fonu ārvalstīs, pagaidām vēl nav indikatoru, kas liecinātu par to, ka Ukrainas – Krievijas krīze nopietni ietekmējusi Latvijas ekonomikas attīstību.

Iespējams, ka lielāku skaidrību par ietekmes apmēriem ieviesīs marta dati par rūpniecības izlaidi un ārējo tirdzniecību, kas tiks publicēti maija pirmajā pusē. Jāatzīmē gan, ka ekonomikas procesi nav tik krasi kā politiskie notikumi un jūtama ietekme var īstenoties tikai šā gada otrajā pusē.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

Dalies ar ziņu