Skip to main content

Mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu ietekmē degvielas un pārtikas preču cenu kāpums

Saskaņā ar šodien publicētajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem šā gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, mazumtirdzniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem ir pieaudzis par 0,2 %, pārtikas preču apgrozījums ir sarucis par 1,3 %, savukārt nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 0,9 %.

„Mazumtirdzniecības nozarē šobrīd ir izteikti novērojama cenu neatbilstība pieprasījumam, it īpaši degvielai un pārtikas precēm, kuru cenu kāpums pasaules tirgos izraisa šo nesabalansētību. Tas rada būtiskus ierobežojumus nozarei kopumā,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Liela ietekme uz kopējo mazumtirdzniecības apgrozījumu ir auto degvielas pārdošanas apjomiem, paaugstinoties degvielas cenai, kā arī pasliktinoties laika apstākļiem, patērētāji izvēlas mazāk lietot personīgos transporta līdzekļus, tādējādi auto degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada novembrī samazinājās par 3,7 %. Savukārt mazumtirdzniecības apgrozījums bez auto degvielas tirdzniecības pieauga par 1,0 %.

Jāatzīmē, ka arvien populārāka kļūst mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikaliem, šā gada novembrī uzrādot 9,1 % pieaugumu. Tas liecina par veselīgu konkurenci šajā tirgus segmentā, motivējot tirgotājus uzlabot servisa kvalitāti, kā arī piedāvāt zemākas cenas, kas patērētājiem ir ļoti nozīmīgi.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, šā gada novembrī mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 8,1 %. Nepārtikas preču tirdzniecības apjomi pieauga par 11,5 %, savukārt pārtikas preču – par 1,7 %. Atbilstoši ekonomikas situācijai, Latvijā ir izteikts ilglietojuma preču patēriņa cikliskums. Pārtikas mazumtirdzniecības apgrozījums krīzes laikā nepiedzīvoja tik dramatisku kritienu, tādēļ nav novērojams arī atbilstošs šo preču apgrozījuma kāpums šogad. Savukārt apgrozījums nepārtikas precēm, kuru iegāde tika atlikta iepriekšējā periodā, uzrāda būtisku pieaugumu.
 

Dalies ar ziņu