Skip to main content

Mediju iespējas Dombrovska vizītes laikā uz AAE un Kataru

 

Informācija par mediju iespējām Ministru prezidenta vizītes laikā uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Kataru no 10. – 15. martam

Laika atšķirības no LV:
Apvienotie Arābu Emirāti: +2h
Katara: +1h

Vizītes plāns:
10. – 12. marts – Apvienoto Arābu Emirātu apmeklējums
12. marts – pārlidojums Dubaija – Doha, aptuveni 15:00 – 18:00 (pēc LV laika)
12. – 15. marts – Kataras apmeklējums
15. marts – atgriešanās Rīgā
Plašāka informācija par vizītes programmu pieejama šeit.

Mediju kontaktpersona:
Mārtiņš Panke, Ministru prezidenta preses sekretārs
tālr.: +371 26556965, e-pasts [email protected]

Biznesa delegācijā esošo uzņēmēju viedokļi un kontakti atrodami šeit.

Oficiālie fotoattēli, kas paredzēti izmantošanai medijiem tiks ievietoti Valsts kancelejas flickr.com kontā.

Videomateriāli, kas paredzēti izmantošanai medijiem tiks ievietoti Valsts kancelejas youtube.com kontā.

Aktuālā informācija par vizītes norisi, foto un videomateriālu pieejamību būs pieejama arī Twitter kontā @Brivibas36, kā arī šī informācija tiks nosūtīta medijiem pa e-pastu.

Aicinām sekot arī informācijai Ministru prezidenta Valda Dombrovska Twitter kontā @VDombrovskis un ekonomikas ministra Daniela Pavļuta kontā @pavluts.

Papildus informācija par Līča valstu investīciju politiku:
Katara ieņem 2. vietu pasaulē pēc iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju (pēc SVF 2011. gada aprēķiniem $97 967), savukārt AAE ieņem 6. vietu ($66 625). Latvija šajā pētījumā 2011. gadā ierindojusies 55. vietā ar $12 226 IKP uz vienu iedzīvotāju.

Līča valstīs tiek domāts par ekonomikas diversificēšanu, tostarp investējot līdzekļus ārvalstīs. Galvenās nozares, kurās koncentrētas Līča valstu ārvalstu investīcijas: aviācija un kosmoss, informācijas un komunikāciju tehnoloģija, enerģētika, nekustamie īpašumi, finanses, rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde u.c.).

AAE stratēģiskā attīstības plāna galvenie mērķi ir ekonomikas diversificēšana, izglītības līmeņa celšana un nodarbinātības veicināšana privātajā sektorā. Valstī darbojas vairākās brīvās ekonomiskās zonas, un lielākais uzsvars tiek likts uz ražošanas sektoru attīstību.

Šī mērķa sasniegšanai Emirātos darbojas vairākas institūcijas, piemēram, Mubadala Development Company, kuras galvenais darbības mērķis ir Abu Dabi ekonomikas diversificēšana. Kompānijai ir vairāki galvenie attīstības virzieni – aviācijas un kosmosa nozare, kapitāla pārvaldīšana (investīciju veikšana un kapitāla pārvaldīšana. Mubadala Development Company veikusi investīcijas tādas kompānijās kā General Electrics (GE), AMD (Advanced Micro Devices, ASV, datorprocesu ražošana un elektronika), u.c.), medicīna un enerģētika; rūpniecība; IKT; nekustamie īpašumi u.c. Investīcijas tiek veiktas gan AAE, gan citās pasaules valstīs.

Abu Dhabi Investment Authority (Abu Dabi Investīciju institūcija) uzdevums ir veikt investīcijas Abu Dabi emirāta vārdā, lai nodrošinātu finanšu resursu drošību un emirāta labklājību nākotnē. Šī institūcija investē tikai ārpus AAE (aptuveni 30% investīciju tiek ieguldīti Eiropā).

Katara ekonomikas politika ir vērsta uz dabas gāzes rezervju apguvi un privāto un ārvalstu investīciju piesaistīšanu nozarēm, kas nav saistītas ar enerģijas ražošanu. Valsts iekšienē diversifikācijas politika izpaužas kā mazo un vidējo uzņēmumu attīstīšana, Kataras Finanšu centra izveide, nekustama īpašuma nozares attīstība, starptautisko zīmolu attīstība (piemēram, Qatar Airways), investīcijas energoietilpīgajās nozarēs un zinātnes attīstība. Savukārt, valsts ārienē, diversifikācijas politika izpaužas kā investīciju veikšana.

Arī Katarā ir izveidotas valsts institūcijas, kas nodarbojas ar valsts līdzekļu pārvaldīšanu un investīciju veikšanu:
Qatar Investment Authority (Kataras Investīciju institūcija) iegulda līdzekļus dažādos aktīvos ārvalstīs, piemēram, nekustamajos īpašumos, uzņēmumu pamatkapitālā, alternatīvajos aktīvos gan jaunattīstības, gan attīstītajos tirgos.

Qatar Holding (Kataras holdings) darbības virziens ir investēšana gan iekšējā, gan ārējos tirgos. Galvenās nozares – finanses, rūpniecība, nekustamie īpašumi, tirdzniecība, IKT, lauksaimniecība u.c, piemēram – Agriculture Bank of China, Credit Suisse, London Stock Exchange, Porsche, Volkswagen u.c.

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: 26556965, 67082865
[email protected]

Dalies ar ziņu