Skip to main content

Mikrouzņēmumu nodokļu likums jāpieņem jau šovasar

Mikrouzņēmumu nodokļa likuma pieņemšana ir viens no nozīmīgākajiem šī Saeimas sasaukuma uzdevumiem. Tas ir nozīmīgs lēmums, kas ļaus piemērot pazeminātu – 9% – nodokļa likmi mikrouzņēmumiem un tādējādi kļūs par nozīmīgu instrumentu tālākai valsts ekonomikas augšupejai. Tādēļ šī likuma pieņemšana nav atliekama uz rudeni, Saeimai tas jāpieņem vēl šovasar, uzskata partijas Jaunais laiks (JL) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis.

Ar šī likumprojekta pieņemšanu noslēgsies nozīmīgs vairāk nekā deviņu mēnešu ilgs darbs pie mikrouzņēmumu atbalsta koncepcijas izstrādes un ieviešanas, kuras mērķis ir veicināt jaunu uzņēmumu veidošanos, risināt nodarbinātības problēmas un mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru, norāda Zaķis.

„Latvijas ekonomikas mugurkauls ir mazie un mikrouzņēmumi, kas nodrošina darbavietas lielākajai daļai iedzīvotāju. Tas ir arī segments, kas vislabāk un visātrāk spēj pielāgoties tirgus izmaiņām. Iedzīvinot valdības izstrādāto mikrouzņēmumu atbalsta programmu, tiks uzlabota uzņēmējdarbības vide, sekmējot jaunu uzņēmumu un darbavietu radīšanu un nodrošinot stabilas un ilgtspējīgas valsts izaugsmes potenciālu,” norāda Zaķis.

Latvijā ir vairāk nekā 30 tūkstoši uzņēmumu, kuru apgrozījums nepārsniedz 70 000 latus un kuros tiek nodarbināti ne vairāk kā pieci darbinieki. Pazeminātā vienotā nodokļu likme ne tikai uzlabos to konkurētspēju, bet radīs apstākļus, kas veicinās uzņēmuma īpašnieku ieinteresētību maksāt nodokļus valstij.

Savukārt kopā ar citām jau pieņemtajām koncepcijas sastāvdaļām, kas atvieglo grāmatvedību un ļauj dibināt SIA par vienu latu, Latvijas iedzīvotāji tiks iedrošināti nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Likumprojekts attiecas gan uz fiziskām personām, kas veic saimniecisko, gan individuāliem uzņēmējiem, zemnieka vai zvejnieka saimniecībām, vai sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, ja to dibinātāji un dalībnieki ir fiziskas personas, apgrozījums gada laikā nepārsniedz 70 tūkstošus latu un darbinieku skaits nepārsniedz piecus cilvēkus.

Likumprojekts paredz vienotu mikrouzņēmumu nodokļa likmi – 9 procenti no apgrozījuma jeb mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Nodoklī ietvertas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, iedzīvotāju ienākuma nodoklis un uzņēmējdarbības riska valsts nodeva par mikrouzņēmuma darbiniekiem. Ja mikrouzņēmums atbilst uzņēmuma ienākuma nodokļa maksātāja pazīmēm, tad tas ietver arī mikrouzņēmuma uzņēmuma ienākuma nodokli. Tāpat šis nodoklis ietver mikrouzņēmuma īpašnieka iedzīvotāju ienākuma nodokli par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumu daļu.

Tāpat būtiski ir grozījumi likumā par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, kas nosaka, ka bezdarbnieks, kurš ieguvis mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu kā mikrouzņēmuma īpašnieks varēs turpināt saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Papildus informācija:
Laila Timrota
frakcijas Jaunais laiks sabiedrisko attiecību konsultante
67087224, 29373547
[email protected]

Dalies ar ziņu