Skip to main content

Nejūtos uzvarēts. Mēģinājumi mani pazemot neizdevās. Intervija ar Ojāru Grinbergu

Ojārs Grinbergs (66), SIA ADR Loģistika menedžeris. No partijas Jaunais laiks saraksta startējis pašvaldības un Saeimas vēlēšanās. Bijis Ventspils pilsētas domes deputāts (2005. — 2009.). Augstākā politiskā izglītība.

Lai nu kuru no tagadējā Vienotības saraksta nāktos tuvāk iepazīstināt ar ventspilniekiem, Ojārs Grinbergs tas noteikti nav. 2007. gadā jūs kļuvāt zināms pat visā valstī, jo neskaitāmi žurnālisti, laikraksti un TV sekoja līdzi, kā pret sava deputāta O.Grinberga iecelšanu Ventspils Brīvostas valdē cīnās Ventspils pilsētas dome un tās priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Tā pat gada sākumā viņš šinī sakarā tika tiesāts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu. Uz tiesas sēdēm Kuldīgā policija viņu ar konvoju veda no Matīsa cietuma, kur mūsu mērs bija ievietots cita kriminālprocesa sakarā. Redzējāt viņu arī roku dzelžos?

Neredzēju, jo viņu tiesas zālē ieveda un no tās izveda slēpti, pa kādu rezerves eju. Un nealku skatīt. Jo manās acīs, lai arī fiziski it kā mundrs, viņš toreiz bija nožēlojams savos centienos melot par lietas būtību, gļēvi turoties pie formāli it kā pareiziem, viņam izdevīgiem argumentiem, lai jebkādiem paņēmieniem izvairītos no soda. Daudzu advokātu balstīts, viņš to panāca, arī nākamajās tiesu instancēs tika attaisnots. Kaut gan joprojām uzskatu, ka tiesas spriedums bija viscaur baltiem diegiem satrāklēts. Formāli uzvarēja tiesiskums, bet pēc būtības — apzināta, zemiska nelietība.
 

Nākamajās pašvaldību vēlēšanās 2009. gadā atkal kandidējāt uz VD, taču palikāt pirmais aiz strīpas. Neilgi pēc tam jums radās iespēja un bija piedāvājums aizvietot bērna kopšanas atvaļinājumā aizgājušo saraksta kolēģi, taču no tā atteicāties. Negribējāt sēdēt pie viena galda ar Aivaru Lembergu?

Nē, nē, es uz Lembergu ļaunu prātu neturu. Drīzāk izjūtu pret viņu līdzjūtību, jo mūsu mērs, manuprāt, jau sen ir neārstējami slims ar varas un bagātības kāri, bet šīs kaites pie laba gala nekad nenoved. Turklāt toreiz šķita, ka deputāta krēsls varētu būt tikai uz neilgu laiku, un man tāds pagaidu pienākums nelikās pievilcīgs. Ja ko daru, tad cenšos, lai būtu pa īstam.
 

Vai šoreiz domē gribat iekļūt “pa īstam”? Pa šiem gadiem no Lemberga un viņa atbalstītāju puses ne mazums ķengu pār jums izgāzts, gan jau kaut kas negatīvs cilvēku prātos būs aizķēries.

Bez šaubām. Bet! Citos varbūt būs palicis prātā, ka mans toreizējais oponents Lembergs pa šo laiku ir apsūdzēts sevišķi smagos noziegumos, kas lietas materiālos satilpināti ap pusotra simta sējumos. Prokuratūra viņu vaino par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizāciju, dienesta viltojumu un vēl kādiem tik nodarījumiem. Nesmukumi pār viņa galvu citā sakarā gāzušies arī procesā Londonā. Jā, tiesa vēl nav beigusies un nav viņu par vainīgu pasludinājusi, bet goda vīri šādos gadījumos no amatiem atkāpjas paši. Vai tiešām visi ventspilnieki ir tik nozombēti un atkal vilks krustiņus valdošo saraksta pirmajam numuram?
 

Kopš domes sēdēm nav jātērē laiks, ko šajos četros gados papildus esat paveicis personīgajā dzīvē, savās mājās?

Esmu aizgājis pensijā, lai gan vēl nedaudz piestrādāju. Atpūtināju galvu pēc ķīviņiem domē, kur valdošais vairākums centās opozīciju gan pazemot, neļaujot iepazīties ar visu informāciju, gan elementāri pārbalsot sev tīkamajos lēmumos. Pie tam demagoģiski vainojot mūs bezdarbībā.

Mēģinu dzīvot zaļi — projektā piesaistot Eiropas naudu, virs savas mājas esmu uzstādījis saules baterijas. Iespēju robežās sekoju līdzi politiskajām norisēm valstī un Ventspilī. Pašvaldību vēlēšanās iesaistījos galvenokārt tāpēc, ka šogad mūsu sarakstā ir daudz jaunu cilvēku un viņiem var noderēt mana, lai arī pietiekami rūgtā, pieredze šajā jomā.
 

Teicāt, ka nezīlēsiet, cik vietu šogad Ventspils domē varētu iegūt Vienotība. Taču programmā pilsētnieku labā solāt darīt daudzus jaunus darbus un turpināt līdz šim iesāktos. Kā to panāksiet?

Ja spēku samērs domē paliks tagadējais, tad nekā. Valdošie mūs nospiedīs tīri matemātiski. Jārēķinās arī ar vēl kādu īpatnību, ko varētu saukt par politisku zemiskumu. Valdošie gan iepriekšējās vēlēšanās, gan tagad izmanto un daļēji pat realizē mūsu programmā ietvertos priekšlikumus pilsētas attīstībai, uzdodot tos par savējiem. Piemēram, par veloceliņu ierīkošanu, papildus pabalstiem, kompensācījām privāto māju saimniekiem par piegulošās teritorijas uzkopšanu, un taml. Iedzīvotājiem, protams, vienalga, kam pieder ideja, ja tikai tā sāk darboties. Tikai derētu atcerēties, ka valdošie Ventspilī nav vienīgie gudrie un neaizstājamie, viņi par tādiem izliekas.
 

Vai Vienotības saraksts šogad ir spēcīgāks par iepriekšējās vēlēšanās pieteikto?

Tas ir savādāks. Galvenokārt, ar to, ka lielākā daļa kandidātu startē pirmo reizi. Šajā apstāklī saskatām lielu priekšrocību, jo jaunie ir enerģiski un centīgi, deputāta krēslā gribēs nevis ierasti atsēdēt termiņu, bet pašapliecināties konkrētā darbā. Turklāt komandā ir pārstāvēti vai visi iedzīvotāju slāņi, izņemot, protams, oligarhus.
 

Pilsētā daudzi uzskata, ka par partijas Latvijai un Ventspilij sarakstu un tā pirmo numuru Aivaru Lembergu tradicionāli balso pensionāri, tā pateicoties par domes piešķirtajiem pabalstiem. Vai to prognozējat arī šoreiz?

Pavisam nesen vienā no Ventspils avīzēm bija raksts “Kas apzadzis Latvijas pensionārus?” Kāda tiesas procesa sakarā saistībā ar Latvijas Kuģniecības (LK) izsaimniekošanu, kur kā viens no atbildētājiem figurē arī mūsu mērs, teikts sekojošais: “Ja aizdomas apstiprināsies, varēsim droši apgalvot ”Aivars Lembergs — Latvijas pensionāru apzadzējs” “. Iespējamā noziedzīgā nodarījuma rezultātā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra kā 10 % LK akciju turētāja dividenžu veidā nav saņēmusi vismaz 10 miljonus ASV dolāru, raksta avīze. Ticēt vai nē, ir vērts padomāt.

Dalies ar ziņu