Skip to main content

No 1. oktobra Latvijā sāks darboties eZvana sistēma

No svētdienas, 1. oktobra Latvijā sāks darboties avārijas zvanu automātiskā eZvana sistēma – ja transportlīdzeklis būs iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, neatliekamo palīdzību varēs izsaukt, izmantojot automātisko avārijas zvanu sistēmu, kas iebūvēta transportlīdzeklī.

Šis pakalpojums būs pieejams tām automašīnām, kuras ir tehniski aprīkotas ar šādu iespēju. Eiropas Savienības prasības nosaka, ka no 2018.gada visām jaunāko modeļu automašīnām būs jābūt aprīkotām ar šādu sistēmu.

Lai eZvanu ieviestu, sagatavošanās darbus veikuši gan Latvijas mobilo sakaru operatori, gan Iekšlietu ministrija, izveidojot eZvana pieņemšanas, reģistrēšanas un apstrādes infrastruktūru. Latvijā eZvanu pieņemšanu veiks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

eZvana ieviešana ir viena no Eiropas Komisijas iniciatīvām satiksmes drošības jomā, lai glābtu ceļu satiksmes negadījumos cietušo iedzīvotāju dzīvības. ES dalībvalstīm uzdots līdz 2017.gada 1.oktobri ieviest eZvana ārkārtas izsaukumu centrāļu infrastruktūru, kā arī nodrošināt, lai šādu izsaukumu apstrāde pakalpojuma lietotājiem būtu bez maksas.

Paredzams, ka eZvans samazinās neatliekamās palīdzības dienestu reaģēšanas laiku un līdz ar to samazinās ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu.

 

Kā praktiski notiks eZvana saņemšana?

Avārijas situācijā automašīnās iebūvētais eZvana modulis automātiski nosūtīs izsaukumu ar avarējušās automašīnas atrašanās vietas datiem 112 zvanu centra operatoriem un izveidos balss sakaru kanālu ar glābšanas dienestu.

– Zvanu ir iespējams nosūtīt arī manuāli, nospiežot automašīnā iebūvēto eZvana (SOS) pogu.

– Zvana sistēma izveido savienojumu ar 112 operatoru un paralēli nosūta minimālo datu kopas informāciju( MSD):
–  laiks;
–  precīza atrašanās vieta – GPS koordinātes;
–  braukšanas virziens pirms negadījuma;
–  pasažieru skaits;
–  automašīnas VIN numurs;
–  dzinēja tips

 

Papildus informācija:
Gunta Skrebele
Iekšlietu ministrijas Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļa
Tālr.: 67219363, 29494943
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu