Skip to main content

Nodokļu reforma nedrīkst apdraudēt sociālā budžeta ilgtspēju un nepamatoti palielināt valsts parādu

Ir svarīgi, lai pieteiktais ambiciozais plāns sasniedz izvirzīto mērķi – sabiedrības drošības un labklājības veicināšanu ilgtermiņā, visupirms domājot par sociālā budžeta ilgtspējas nodrošināšanu un ilgtspējīgas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa izveidi. Par to šodien, izvērtējot Finanšu ministrijas (FM) piedāvātās izmaiņas nodokļu politikā, vienojās partijas VIENOTĪBA dome.

Bažas VIENOTĪBAS domes pārstāvju vidū raisīja nodokļu reformas rezultātā paredzamais apjomīgais pašvaldību ieņēmumu kritums. Nodokļu reformas rezultātā nedrīkst ciest pašvaldību ieņēmumi, savukārt precīzi un samērīgi kompensācijas mehānismi pašvaldību zaudējumu segšanai jāparedz caur esošo nodokļu pārdali vienotas nodokļu politikas ietvaros, pauda partijas domes pārstāvji. VIENOTĪBAS pārstāvji noraidīja iespēju pašvaldību zaudējumus segt dotāciju veidā.

VIENOTĪBA ir gatava atbalstīt reformas, kas vērstas uz valsts tautsaimniecības un sabiedrības labklājības veicināšanu. Domes sēdē izskanēja atbalsts pasākumiem, kuru mērķis ir ekonomiskās aktivitātes un konkurētspējas veicināšana Latvijā – tas lielā mērā sakrīt ar partijas vienmēr aizstāvēto principu ekonomisko aktivitāti sekmēt, izskaužot “ēnu ekonomiku” un palielinot ienākumus tām sabiedrības grupām, kurām palīdzība un atbalsts nepieciešams visvairāk. Savukārt uzņēmējdarbību bremzējošas normas nodokļu reformas ietvaros jālikvidē, pauda VIENOTĪBAS dome.

Ideju ekonomiskās izaugsmes ciklā palielināt valsts budžeta deficītu, pārliekot tā atmaksas slogu uz nākamo paaudžu pleciem, VIENOTĪBAS domes pārstāvji vērtē kā bezatbildīgu un politiski tuvredzīgu. Partijas domes pārstāvji norādīja, ka šobrīd piedāvātās nodokļu reformas kontekstā jāatbild uz diviem būtiskākajiem jautājumiem – nevienlīdzības mazināšanu un reformas patiesajām izmaksām.


Reformu rezultātā galvenajiem ieguvējiem jābūt ģimenēm ar bērniem un iedzīvotāju grupām ar zemiem ienākumiem, taču tikpat svarīgi ir nemēģināt šībrīža problēmas risināt uz nākamo paaudžu rēķina, pauž partija.

 

Tāpat aktuāli ir jautājumi, kas skar uzņēmējdarbības vides attīstību un turpmāku investīciju piesaisti. VIENOTĪBA kopumā paudusi atbalstu iecerei noteikt 0% likmi uzņēmumu reinvestētajai peļņai, taču partijai bažas rada izmaiņas dividenžu izmaksu kārtībā, padarot to neizdevīgāku juridiskām, bet labvēlīgāku – fiziskām personām. Šādas izmaiņas var radīt labvēlīgu augsni ēnu ekonomikas attīstībai, pasliktināt situāciju investoriem, kas savukārt nonāk pretrunā ar valdības deklarācijas mērķi – veicināt investīciju piesaisti, norāda VIENOTĪBA.

Dalies ar ziņu