Norisinājusies diskusija “Tautu izpratne – skats uz Eiropas mantojumu un vienotas Eiropas perspektīvu”
FOTO no diskusijas
2014.gada 24.aprīlī Liepājas muzeja zālē Kūrmājas prospektā 16 visi interesenti tika gaidīti uz sarunu "Tautu izpratne – skats uz Eiropas mantojumu un vienotas Eiropas perspektīvu". Par notikumiem Gruzijā un Ukrainā stāstīja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Viesu statusā uzstājās Eiropas Parlamenta deputāte, Ārlietu komitejas locekle Inese Vaidere.
Pēdējā laika notikumi Ukrainā ir satricinājuši visu pasauli. Nevienam nav īsti skaidrs, kas notiks tālāk, kas jādara un kā jārīkojas mums. Neraugoties uz to, ka esam Eiropas Savienībā un NATO, jāsaprot, cik trausla ir drošības situācija. Par to pārliecināta ir arī Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, kura šogad piedalījās Gruzijas 1989.gada 9.aprīļa 25 gadu atceres pasākumos Tbilisi.
D. Kārkla savā runā pauda, ka – "Gruzijas brīvība, neatkarība un vienotība pastāvīgi tiek apdraudēta arī šodien, tāpēc gruzīni ir modri. Pēdējais karš šajā zemē risinājās vēl 2008.gadā. Toreiz arī visa demokrātiskā pasaule bija sašutusi par notiekošo Krievijas agresiju. Gruzija tautas atmiņā šie notikumu joprojām ir dzīvi. Tāpēc Gruzijas nākotnes centieni ir vērsti par miera nodrošināšanu un attīstību."
Savukārt I. Vaidere savā runā uzsvēra, ka, ja iepriekšējo gadu periodā darbojoties EP Ārlietu komitejā lielāks uzsvars tika vērsts uz demokrātijas pārkāpumiem Austrumu valstīs un Krievijā, tad neapšaubāmi Ukrainas notikumi ir veicinājuši lielāku uzmanības pievēršanu arī Baltijas valstīm, tostarp Latvijai, ņemot vērā Krievu kopienas aktīvo darbību valodas, izglītības u.c. jautājumu interpretēšanu sev vēlamā virzienā, kas rada iekšējo destabilizāciju valstī. Arī atsevišķi EP deputāti no Latvijas, kā piemēram, T. Ždanoka, A. Rubiks un A. Mirskis ar savu politisko interpretāciju veicinājuši naida "kurināšanu" starp lielākām etniskām grupām Latvijā. Piemērs tam ir T. Ždanokas vizīte Krimā, dalība un darbība organizācijās, kuru mērķis ir vērsties pret LV konstitucionālo iekārtu. Arī EP deputāta A. Mirska pziņojumi šī gada 4.aprīļa plenārsēdē Strasbūrā, ka tikai nacionālisti un nacisti var iedomāties slēgt Latvijā krievu skolas ir absolūti klaji meli, kas neatbilsts IZM noteikteim mērķiem.
Arī vairums klātesošie pauda savu sašutu, ka kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā neesam bijuši spējīgi atrisināt problēmas valodas jautājumā, noteikt stingrākus kritērijus pilsonības iegūšanā, kā arī noteikt kritērijus tās atņemšanā, lai Latvijā nebūtu jārunā, ka faktiski ir liela pilsoņu grupa, kuras ideoloģija ir vērsta pret savu valsti. Otrs jautājums, kurā klātesošie iesaistījās bija drošība Latvijā un Eiropā,vai atkal nāksies piedzīvot ekonomisko lejupslīdi un kā tas ietekmēs Latvijas uzņēmējdarbības vidi. Treškārt tika rosināts Eiropas Parlamentā panākt vienādu minimālo pensijas slieksni visām Es dalībvalstīm, jo esošās pensijas nav adekvātas salīdzinot ar pieaugošo pakalpojumu un produktu cenām.
Pēcpusdienā I. Vaidere sniedza interviju laikrakstam "Kurzemes Vārds" un Kurzemes televīzijai par situāciju Ukrainā un ASV karavīriem Latvijā, kā arī tikās ar Liepājas Diabētu biedrību.
Informāciju sagatavoja:
VIENOTĪBAS Liepājas nodaļa
E-pasts: [email protected]