Skip to main content

Pabriks ar ASV aizsardzības ministru Geitsu pārrunā iespēju attīstīt militāri ekonomisko sadarbību

Vakar, 13. aprīlī, Vašingtonā aizsardzības ministrs Artis Pabriks tikās ar ASV aizsardzības ministru Robertu Geitsu un pārrunāja militāri ekonomiskos jautājumus. R.Geits pateicās Latvijai par ieguldījumu NATO vadītajā operācijā Afganistānā, kā arī par iesaisti nemilitāro kravu tranzītā uz Afganistānu, nodrošinot loģistikas atbalstu tā saucamajā Ziemeļu izplatīšanas tīklā. Savukārt A.Pabriks uzrunāja iespēju vairāk iesaistīt Latvijas uzņēmumus ASV spēku Afganistānā apgādē, veicot vietējos iepirkumus.

Aizsardzības ministri pārrunāja arī valstu sadarbību starptautisko operāciju ietvaros, un R.Geits ļoti atzinīgi novērtēja Latvijas ieguldījumu starptautiskajā operācijā Afganistānā. A.Pabriks augstu novērtēja līdzšinējo bruņoto spēku sadarbību ASV un pateicās par ASV sniegto atbalstu, nodrošinot Latvijas kontingentu ar nepieciešamo ekipējumu. Tāpat abi ministri apsprieda ASV plānus pārskatīt Eiropā izvietotos ASV spēkus. A. Pabriks pauda cerību, ka ASV plāni nemazinās tās klātbūtni Baltijas reģionā.

Pārrunājot Latvijas aizsardzības budžeta samazinājumu pēdējos gados, R. Geits pauda cerību, ka straujais samazinājums neietekmēs mūsu valsts militārās spējas vidējā un ilgtermiņā.

Tikšanās laikā tāpat tika pārrunāta situāciju Tuvajos austrumos, Baltkrievijā, kā arī NATO sadarbību ar Kaukāza un Centrālāzijas valstīm.

Vizītes laikā A. Pabriks tikās arī ar ASV Pārstāvju palātas senatoriem Džonu Šimkus un Karlu Levinu. Ministrs senatorus iepazīstināja ar Latvijas aizsardzības sistēmas reformu pieredzi budžeta konsolidācijas apstākļos. Senatori pauda izpratni par nepieciešamību ekonomiskās krīzes laikā samazināt aizsardzības sistēmas budžetu, tajā pat laikā paužot cerību, ka tuvākajos gados tas atkal sāks pieaugt, veicinot aizsardzības sistēmas attīstību. A. Pabriks norādīja, ka valsts sarežģītā ekonomiskā situācija ir veicinājusi Baltijas valstu sadarbības pilnveidošanu un nākotnē plānots attīstīt arī ciešāku Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbību aizsardzības jomā, kas ļautu efektīvāk izmantot finanšu resursus.

Tikšanās laikā ar senatoriem ministrs augstu novērtēja NATO nodrošināto Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanu un informēja par Baltijas valstu vēlmi turpināt šo projektu arī pēc 2014. gada.

Puses pārrunāja arī Vašingtonas līguma 5.panta sniegtās drošības garantijas, kā arī nepieciešamību organizēt kopīgas mācības un manevrus, lai valstu bruņotie spēki attīstītu sadarbības spējas, kas nepieciešamas šī panta īstenošanai. Tāpat tika apspriesti enerģētikas jautājumi, situācija Lībijā, Turcijas centieni integrēties Eiropas Savienībā.

Savukārt Amerikas Attīstības centrā A. Pabriks uzstājās ar lekciju „Baltijas jūras reģiona drošības perspektīva un ASV loma tajā”, kuru apmeklēja ārvalstu diplomāti, aizsardzības jomas eksperti, Valsts departamenta pārstāvji.

Vizītes ietvaros ASV A. Pabriks vēl apmeklēs Mičigānas nacionālo gvardi un apskatīs tās militāro bāzi. Kopš 1993. gada Zemessardzei ir izveidojusies cieša sadarbība ar gvardi, galvenokārt apmācības jomā. Ministrs tiksies arī ar Mičiganas universitātes pasniedzējiem un studentiem.

Foto no tikšanās


Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: 67335224
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu