Skip to main content

Pabriks: Austrumeiropas valstis vēl atceras, ko nozīme nest nebrīves važas

30.oktobrī, Vašingtonā (ASV) aizsardzības ministrs Artis Pabriks tikās ar ASV aizsardzības ministru Čaku Heiglu, kurš augstu novērtēja Latvijas un citu Austrumeiropas valstu aktivitāti NATO, uzsverot, ka tās organizācijai piešķīrušas dzīvīgumu. A.Pabriks atzina, ka Austrumeiropas valstis vēl atceras, ko nozīmē nest nebrīves važas, jo tās atstātās pēdas vēl nav pilnībā izgaisušas nedz fiziski, nedz no cilvēku atmiņām. Tas valstīm liek būt aktīvām, domājot par savas valsts aizsardzību.

A.Pabriks uzsvēra, ka Latvijai ir būtiski, lai, neskatoties uz aizsardzības budžeta samazinājumu, ASV arī nākotnē turpinātu savu iesaisti Eiropā, gan piedaloties mācībās, gan veidojot kopīgas spējas ar citu dalībvalstu bruņotajiem spēkiem. Ministrs informēja, ka Latvija savas prezidentūras laikā Eiropas Savienībā, par prioritāti aizsardzības jomā plāno izvirzīt transatlantisko attiecību stiprināšanu. Č.Heigls pauda atbalstu šādai idejai.

ASV aizsardzības ministrs norādīja, ka ASV izprot Latvijas rūpes par drošības izaicinājumiem, un atzina, ka Latvijas pieredze valstiskuma izveidē un nostiprināšanā ir būtiska.

A.Pabriks ASV kolēģim pateicās par noturīgo ASV atbalstu Latvijas neatkarības stiprināšanā, kā arī Latvijas bruņoto spēku veidošanas procesā un modernizācijā. Viņš atzinīgi novērtēja līdzšinējo Latvijas bruņoto spēku sadarbību ar Mičiganas Nacionālo gvardi, ar kuru kopā uzsākts projekts Libērijas bruņoto spēku apmācībā, kā arī citas iniciatīvas.

Savukārt ASV aizsardzības ministrs pateicās Latvijai par ieguldījumu starptautiskās drošības stiprināšanā, piedaloties starptautiskajā operācijā Afganistānā un nodrošinot Ziemeļu apgādes ceļa funkcionēšanu starptautisko spēku apgādei.

Vizītes laikā A.Pabriks apmeklēja arī Aizsardzības loģistikas aģentūru, kur tikās ar ASV Aizsardzības loģistikas direktoru viceadmirāli Marku Harničeku. Tikšanās laikā puses pārrunāja līdzšinējo sadarbību kravu pārvadājumu nodrošināšanā uz un no Afganistānas, kā arī iespēju Latvijas uzņēmumiem piedalīties iepirkumos ASV bruņoto spēku vajadzībām Afganistānā.

A.Pabriks uzsvēra, ka šāda iespēja Latvijas uzņēmumiem dotu papildu stimulu tālākai izaugsmei. M.Harničeks norādīja, ka līdz ar plānoto operācijas sašaurināšanos Afganistānā būtiski samazināsies arī pārvadājumu apjoms, tajā pašā laikā atzīstot, ka labi organizētajam Ziemeļu apgādes tīklam būtu jārod pielietojums arī nākotnē, pārveidojot to par komerciālu tirdzniecības ceļu.

A.Pabriks piedalījās arī ASV Aizsardzības departamenta un Vācijas Maršala fonda organizētajā konferencē „Transatlantistā drošība un dažādība”, kuras laikā iepazīstināja ar Latvijas pieredzi dažādu sabiedrības un etnisko grupu integrācijā bruņotajos spēkos.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu