Skip to main content

Pabriks Briseles forumā informē par reformām Latvijas aizsardzības jomā

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, piedaloties ikgadējā Briseles forumā, tā dalībniekus informēja par reformām aizsardzības jomā, ko pēdējos gados veikusi Latvija, lai mazinātu valsts budžeta izdevumus.

Ministrs apliecināja, ka pieņemt lēmumu par reformu uzsākšanu nebija viegli, bet vitāli nepieciešami, turklāt bija jāmeklē risinājumi, kā samazināta budžeta apstākļos saglabāt aizsardzības spējas iepriekšējā līmenī vai pat tās paaugstināt.

Ministrs informēja, ka šī mērķa sasniegšanai Latvija pārskatīja militārās infrastruktūras pielietojamību, noslēgtos līgumus un maksājumu termiņus, reorganizēja atbalstošo aģentūru darbu, kā arī Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku struktūru. Tādējādi tika samazināts administratīvais personāls un izmaksas, novērsta funkciju dublēšanās, paātrināts lēmumu pieņemšanas process, atrasta kapacitāte palielināt bruņoto spēku militārās spējas.

„Mūsu pieredze liecina, ka līdzekļu samazināšana, nebūt nenozīmē arī militāro spēju samazināšanu, gluži pretēji – veicot pārdomātas un ilgtspējīgas reformas var tikt palielināta aizsardzības sistēmas efektivitāte un fleksibilitāte. Tajā pat laikā ir svarīgi saprast, kurā brīdī tālāki samazinājumi vairs nav iespējami, lai neietekmētu sistēmas tālāko attīstību,” foruma dalībniekiem norādīja aizsardzības ministrs.

Tāpat ministrs uzsvēra, ka samazināta budžeta apstākļos valstīm ir svarīgi sadarboties savā starpā un izvērtēt starpnacionālas sadarbības iespējas, lai iespējami lietderīgāk izmantotu savus resursus. „Šādai sadarbībai ir vairāki izaicinājumi – nepieciešami vienoti politiskie mērķi, institucionalizācija un gatavība atteikties no sava individuāla ceļa, kā problēmas risināt. Taču Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība aizsardzības jomā arvien vairāk apliecina, ka tas ir iespējams,” teica A. Pabriks.

Ministrs kopā ar ASV ekonomiskās domnīcas izpilddirektoru Deividu Vokeru, ES fiskālās programmēšanas un budžeta komisāru Janusu Levandovski un Vācijas Maršala fonda vecāko pētnieku Brūsu Stouku piedalījās foruma sesijā „Finansējuma samazinājuma ietekme uz starptautiskās palīdzības, aizsardzības un klimata budžetu ”

Briseles forums tika aizsākts 2006. gadā kā ikgadēja ietekmīgāko Ziemeļamerikas un Eiropas politiķu un intelektuālo līderu augsta līmeņa tikšanās, kuras laikā tiek pārrunāti aktuālie izaicinājumi, ar kuriem saskaras valstis abpus Atlantijas okeānam.


Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: +371 67335045
[email protected]

 

Dalies ar ziņu