Skip to main content

Pabriks: ES militārai industrijai jāatver tirgus arī maziem un vidējiem uzņēmumiem

5. un 6.septembrī aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās Eiropas Savienības (ES) aizsardzības ministru sanāksmē Viļņā, Lietuvā, kur viens no galvenajiem sarunu tematiem bija aizsardzības rūpniecības attīstība Eiropā.

A.Pabriks uzsvēra, ka Eiropas aizsardzības industriju nākotne jābalsta uz inovatīviem risinājumiem, tādēļ spēja sadarboties izpētes un tehnoloģiju jomā ir ļoti būtiska, lai saglabātu konkurētspēju. Tāpat ir jāatver tirgus mazajiem un vietējiem uzņēmējiem, dodot tiem iespēju kļūt par apakšuzņēmējiem un piegādātāju ķēdes elementiem, piemēram, ražojot kādu nišas produktu. Ministrs uzskata, ka ir jādefinē arī noteikumi attiecībā uz tehnoloģiju nodošanu citām valstīm, kas nav ES un NATO dalībvalstis.

Diskutējot par situācijas attīstību Sīrijā, A.Pabriks norādīja, ka ķīmisko ieroču pielietošana ir nosodāma un nav attaisnojama. Taču jebkādai militārai operācijai, lai sodītu Sīrijas režīmu par šo nepieļaujamo rīcību, būtu jāizvairās no iesaistīšanās tur notiekošajā pilsoņu karā. Tāpat viņš uzsvēra, ka Krievijas iesaiste labākā risinājuma meklēšanā starptautiskajai sabiedrībai ir ļoti nozīmīga: „Krievija ir būtisks spēlētājs starptautiskajā arēnā, taču līdz šim Krievijas amatpersonu reakcija diemžēl neliecina par vēlmi meklēt pragmatiskus risinājumus Sīrijas jautājumā. Tā vietā Krievijas deputāti un pētniecības institūti nāk klajā ar apšaubāma rakstura paziņojumiem.”

Savukārt diskutējot par decembrī gaidāmo Eiropadomes tikšanos, kurā pirmo reizi valstu vadītāji apspriedīs arī aizsardzības jautājumi, A.Pabriks norādīja, ka šis nedrīkst būt vienreizējs pasākums un šādā līmenī par aizsardzību būtu jārunā regulāri. Viņš uzskata, ka Eiropadomes sanāksmē ir jāpiedāvā stratēģiskās vadlīnijas, un jāatbild uz jautājumu, kāda ir aizsardzības loma Eiropas Savienības ārējās attiecībās. Tāpat A.Pabriks norādīja arī uz nepieciešamību vairāk runāt ar sabiedrību par drošības jautājumiem, lai veidotu savstarpēju uzticību, ņemot piemēru no NATO.

Sanāksmes ietvaros tikās arī pašreiz dežūrā esošās ES Kaujas grupas ministri. Tajā tika atzīts, ka kaujas grupa, kuras sastāvā šobrīd ir arī Latvijas zemessargi, nepieciešamības gadījumā ir gatava operatīvi reaģēt un pildīt viņiem uzdotos uzdevumus. A.Pabriks atzina, ka nākotnē būtu nepieciešams veikt arī lēmumu pieņemšanas vingrinājumu, lai politiskais lēmums par kaujas grupas iesaistīšanos krīzes risināšanā tiktu pieņemts maksimāli ātri. Tāpat ministri diskutēja arī par kaujas grupas dežūras termiņa pagarināšanu, lai nākamā kaujas grupa varētu savlaicīgi pārņemt dokumentāciju un operāciju plānošanas praksi.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu